Парламентът леко затегна контрола върху инсталациите, които горят боклук. По предложение на ГЕРБ депутатите приеха, че всички дейности по изгаряне на опасни и неопасни отпадъци ще преминават през задължителна оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС). Това стана с промени в Закона за опазване на околната среда, приети на второ четене в пленарната зала.
Това е отговорът на управляващите на притесненията на обществеността заради безконтролното горене на отпадъци. „Независимо, че към момента националното ни законодателство е в пълно съответствие с европейското, поради факта, че става дума за дейности по изгаряне на отпадъци, у хората има безпокойство и считат, че са налице предпоставки за излъчване на повече вредни емисии в атмосферата, замърсяване на околната среда и заплаха за здравето”, посочиха вносителите в мотивите към законопроекта.
До момента предложенията за изграждане на по-малки инсталации – с капацитет под 100 тона за денонощие, преминават по олекотена процедура, при която компетентният държавен орган решава дали да се извърши ОВОС или не. Задължителна оценка се прави за съоръженията с капацитет над 100 тона за денонощие.
С новите промени управляващите уверяват, че всички видове инсталации – независимо дали са за опасни или неопасни отпадъци, ще подлежат на по-строг превантивен екоконтрол. Поправката ще засегне и експерименталните инсталации, действащи за срок до 2 години, които обезвреждат или оползотворяват отпадъци, за да развиват или изпитват нови методи и продукти.
Започналите вече процедури по ОВОС на предложения за изграждане на инсталации ще бъдат довършвани по новия ред, решиха още депутатите.