Медия без
политическа реклама

Природният газ пътува безопасно по целия път от сондажа до дома

Налягането по мрежата е 100 пъти по-ниско от налягането в обикновена запалка

Все повече домакинства се ползват от удобствата на централната газификация.
Все повече домакинства се ползват от удобствата на централната газификация.

Вече повече от 140 000 домакинства в страната са предпочели екологичното, ефективно и комфортно отопление на природен газ. Само за 2022 г. към газоразпределителната мрежа в България са се присъединили 6 000 нови битови абонати според данни на Комисията за енергийно и водно регулиране. За разлика от развитите европейски икономики, в които газификацията има дългогодишни традиции, в България погрешно се смята, че отоплението на газ е „алтернативно“. Много често липсата на адекватна информация и различни ирационални опасения за безопасността на синьото гориво действат като възпиращ фактор при избора на природния газ като основен източник на енергия.

Газовата индустрия осигурява високо ниво на безопасност по целия път на природния газ – от мястото на добиването до горивния котел вкъщи. Това се гарантира чрез стриктни и


прецизни инженерни решения,

 

за да няма загуби на ценното синьо гориво, от една страна, а от друга, за да не се допуска изтичане и създаване на потенциална опасност за хората.

Природният газ е безопасен, защото се доставя по газоразпределителната мрежа при много ниско налягане. В жилищата той навлиза по тръбопровод при 0.02 бара, което е 800 пъти по-ниско от налягането в стоманена бутилка за пропан-бутан и 100 пъти по-ниско от налягането в една обикновена запалка. Иначе казано, налягането на газовата домашна инсталация е такова, каквото е и на 20 сантиметра под водата във вашата вана.

От гледна точка на безопасното използване на природен газ е особено важно инсталациите да се изграждат от лицензирани фирми и от специалисти, които са преминали специално обучение. На първо място потребителите си гарантират безопасност още при избора на фирма, която ще свърже всички тръбопроводи към котела. Не винаги най-доброто решение е да поверите газовата инсталация на същия майстор, който е изградил и ВиК инсталацията в дома ви. Основно правило е газовият котел да се експлоатира съгласно изискванията на техническата документация и инструкциите за експлоатация.

Българското законодателство е предвидило чрез специална наредба задължението всички потребители да осигурят достъп за извършване на технически надзор и проверка на оборудването, което се удостоверява с годишен стикер. Фирмата за надзор се избира от самия потребител. Точно както и при автомобилите, не би трябвало да експлоатирате газовата инсталация вкъщи, ако не е преминала задължителния ежегоден технически преглед.

 

Защо се "парфюмира" природният газ


Според експерти в газовия бранш битовите потребители на природен газ нямат причина за безпокойство. За тяхната безопасност към синьото гориво се добавя силна изкуствена миризма, за да бъде усетено своевременно евентуално изтичане. Важно е да поискате от фирмата, която осъществява монтажа на газовите устройства в дома ви, да осигури и висококачествен газов сигнализатор, съчетан със спирателен вентил, така при нужда без човешка намеса може да бъде предотвратен инцидент в дома ви. Това не е задължително според българското законодателство, но е най-добрата превантивна мярка за осигуряване на безопасност. За потребителя е важно на удобно място вкъщи да има записан аварийния номер на своя доставчик, както и да знае къде точно се намира спирателният кран за цялата инсталация.


Внимание, стари бутилки!


Макар и рядко, в новинарския поток се появяват съобщения за възникнало изтичане на газ или експлозия. Това често се дължи на човешка грешка или на небрежно отношение към отдавна изградена и неподдържана инфраструктура. Практиката е показала, че в България най-често възникват инциденти не в мрежите на газоразпределителните дружества, а при употребата на стоманени бутилки, напълнени с пропан-бутан. Причината е, че те много често циркулират десетилетия, без да е осигурен никакъв метрологичен контрол в цикъла на употреба, а нерядко самите потребители ги запълват над допустимия обем. На практика няма орган, който да прецени кога една бутилка е вече опасна. В някои домакинства се използват и бутилки, пуснати на пазара още през 80-те години на XX век.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата