Токът за бита ще поскъпне след пълната либерализация на пазара. Такова мнение изрази Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум. Той не се ангажира с прогноза за процента, но направи сравнение с Румъния. "Мога да дам за пример, че в съседна Румъния, където либерализираха пазара за бита, цените са от порядъка на 30% по-високи от тези в България, но не мога да се ангажирам какво изражение може да има това у нас", каза той пред БНР.
Разумният начин е да се заложи на плавно нарастване, което да е от порядъка на 5%, но във всички случаи под 10 процента на годишна база, посочи експертът. Не може да очакваме при нас цените да бъдат по-ниски от това, което виждаме в съседните европейски страни, коментира Иванов.
Прогнозата му идва дни след като енергийният министър Теменужка Петкова каза, че в момента се работи за това от 1 юли догодина част от цената на тока за бита и малките фирми, която в момента е изцяло регулирана, да се формира на пазарен принцип. "Прави се заявка за комбинация между регулиран дял в нашите фактури и един дял, който да е на свободен пазар, което е сложна комбинация. Първо заявката беше за 30% дял на свободната цена, сега последно се каза 20 процента", коментира Антон Иванов.
"Не може до безкрайност да продължава тази дуалност - хем да имаме свободен пазар, хем да имаме регулирани цени, хем тези регулирани цени да обхващат целия битов сегмент, хем да обхващат и малките фирми", обобщи той.
РИСК
Няма да има дефицит на природен газ в България, ако от 1 януари Русия спре доставките на газ за Украйна, увери в четвъртък енергийният министър Теменужка Петкова. Тя присъства на пускането на два нови багера в "Мини Марица-изток". "България има сключен договор за доставки на природен газ, българските граждани трябва да бъдат спокойни, че подобна опасност няма", коментира тя. Петкова отново подчерта проектите, по които правителство работи - изграждането на "Балкански поток" и участието на страната ни в терминала за втечнен природен газ на Александруполис.