Медия без
политическа реклама

Пътни строители: И в новия бюджет няма пари за извършени ремонти

Отказът на държавата от плащане ще изправи републиканската пътна мрежа пред колапс, предупреждат от браншова камара "Пътища"

21 Февр. 2022Обновена
Илияна Кирилова

Замразените разплащания от страна на държавата за свършени дейности по ремонта и поддържането на пътищата изправят републиканската пътна мрежа пред колапс, което неминуемо ще доведе до негативни икономически последици за страната.

Това алармира Българска браншова камара „Пътища" - сдружение на фирмите в пътно-строителния бранш. В становището си те не посочват сумата, която очакват да получат от държавата за извършените ремонти и дейности за поддръжка. В края на миналата година обаче фирмите от ББК "Пътища" протестираха пред прозорците на МРРБ с искане да им бъдат изплатени над 800 млн. лв. Тогава служебният министър Виолета Комитова категорично отказа и обяви, че в нарушение на Закона за обществените поръчки АПИ са сключили договори за суми неколкократно превишаващи бюджета за поддръжка на пътищата - при бюджет от 380 млн. лв. за годината са поети ангажименти за 1.5 млрд. лв. 

Новото правителство обяви, че в бюджета за тази година ще предвиди разходи по извършени ремонти, но ще ги разплаща след пълна проверка на фактурите за свършените пътно-строителни дейности.

"През изминалите месеци камарата и нейните членове проведоха редица срещи с представители на  Министерски съвет, МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“. След активен диалог беше постигнато съгласие между компаниите и възложителя, в лицето на АПИ за подписване на споразумения за предсрочно прекратяване на договорите за текущ ремонт и поддържане на републиканска пътна мрежа. Разписани бяха също така срокове и ангажименти за разплащане на вече извършени и текущи дейности, но постъпки за спазване на тези договорености все още няма", посочват от пътната камара.

Сега те са обезпокоени, че не виждат в закона за държавния бюджет за 2022 г. да са предвидени средства за разплащане на поетите ангажименти. Притеснени са и от липсата на възможност пътните фирми да ползват и други финансови инструменти, като факторинг и цесии на задълженията.

ББК „Пътища“ определя подобно поведение за "безотговорно" и "неглижиране" на договореностите. "Обезпечаването на дейността без финансов ресурс е невъзможно и създава реална опасност за изпадането в колапс на републиканската пътна мрежа, което неминуемо ще доведе до икономически последици за страната", пишат в становището от камарата. Пътните фирми неразбират как при тези си действия МРРБ и АПИ имат планове за ремонт на над 3000 км пътна мрежа в България през тази година.

ОТГОВОР

Ревизията на наддоговорените дейности за 2021 г. по договорите за текущ ремонт и поддръжка на републиканската пътна мрежа продължава, отговориха по-късно днес от МРРБ. Дейностите се проверявали от междуведомствена работна група, в която участват съветник на министър-председателя, заместник-министри на регионалното развитие, както и експерти от двете ведомства.

Работната група анализира месечните, допълнителните и извънредните задания, възлагани по договорите. Други задачи са да се извърши ценови анализ на тези задания, както и да се установи точният размер на дължимите суми. Предстои работната група да установи още дали са приети със сертификати дейности, които не отговарят на заданията, и дали не са възлагани дейности, които не са предмет на договорите за поддръжка. Срокът на работа на тази междуведомствена група изтича в началото на май. Дотогава тя ще излиза с междинни месечни доклади, на базата на които безспорните неразплатени дейности по договорите ще бъдат веднага разплащани. За останалите суми държавата ще проведе преговори с всяка конкретна фирма за всяка конкретна дейност, посочват от МРРБ.

От министерството уточняват, че по сключените през октомври и ноември 2021 г. споразумения с пътноподдържащите фирми падежът на задълженията изтича през юни и юли 2022 г.  Оттам отново подчертават, че плащанията ще се осъществят след осигуряване на средства на МРРБ, респективно на Агенция „Пътна инфраструктура“, с нарочно решение на Министерския съвет.

В проектобюджета на АПИ за 2022 г. не са заложени средства за изплащане на натрупаните задължения по договори с надхвърлени стойности, защото не е уточнен точният размер на сумите, посочват от МРРБ.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?