През това лято текат ремонтни дейности в повече от 500 училища в страната. До първия учебен ден всички те ще са приключили, като единственото изключение са 38 обекта, където е създадена допълнителна организация за безпроблемното начало на учебната година. Това стана ясно по време на посещение на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков в училища и детски градини във Варна, съобщават от пресцентъра му.
Оттам съобщават, че е подготвен проект за нови спортни игрища в Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване "Николай Хайтов" във Варна, а през тази година е изградена нова масивна ограда на училището. Министър Цоков се е запознал и с материалната база за обучение в една от малкото професионални гимназии в тази сфера в страната. Към момента там се обучават над 400 ученици в едносменен режим. Успешно си партнират с 10 компании в дуално обучение и на практика се разгръща проектно базирано обучение. "Това е един от добрите примери в областта на професионалното обучение, които показват колко много възможности, знания и умения придобиват децата в тях", каза проф. Цоков.
Министър Цоков е посетил и най-старата детска градина във Варна - детска градина "Светулка". Там днес са приети над 200 деца, а само преди няколко години сградата и площадките са били напълно обновени по проект по Оперативна програма „Региони в растеж“. Министър Цоков коментира с колектива на градината подготвяните промени в сферата на предучилищното образование и проблемите, които учителите срещат в тяхната работа. "Знаем колко трудности имате и искаме да поставим много по-голям фокус в образователните политики в предучилищното образование, защото то поставя основата, която се разгръща от училището и висшите учебни заведения", каза проф. Галин Цоков.
Подкрепа
"Ще работим за увеличаване на целевото финансиране за детските градини и на броя на националните програми, предназначени изцяло за тях, през 2024 г.", съобщи още министърът на образованието по време на среща с директори от училищното и предучилищното образование от цялата страна. Дискусията бе организирана от Съюза на ръководителите в системата на народната просвета, като в нея участваха народните представители Красимир Вълчев, Медиха Енвер Мехмед-Хамза и Даниел Лорер.
Министър Цоков подчерта, че с приетия бюджет отчасти се решават проблемите с недостига на финансиране за детските градини, но е необходимо да се предвиди по-голям ресурс през следващата година. "Трябва да сме наясно, че основите на добрите резултати на децата се полагат още в периода на предучилищното образование", каза той. Професорът подчерта, че се работи и за започване на ранна педагогическа подкрепа още от яслена възраст. Цитирани бяха и изследвания, които показват, че тези години са ключови за личностното развитие на децата.