Медия без
политическа реклама

Реформата за такса смет се отлага за 2022 година 

Ще внимаваме да не вдигаме прекалено данъка за автомобилите, обещаха от сдружението на общините

Нито МФ, нито сдружението на общините представят разчети как новият начин на изчисляване ще се отрази на данъка на автомобилите.
Илияна Кирилова
Нито МФ, нито сдружението на общините представят разчети как новият начин на изчисляване ще се отрази на данъка на автомобилите.

Плащането на такса смет според количеството изхвърлен боклук от всяко домакинство се отлага за 2022 г. Дотогава масово общините ще продължат да определят сумата според данъчната оценка на жилищата, което означава, че колкото по-скъп е имотът, толкова по-висок ще е налогът. Това гласуваха депутатите от бюджетната парламентарна комисия, които вчера приеха на второ четене пакета данъчни промени за догодина.
Кметовете ще изчакат преброяването на населението през 2021 г. С него трябва да стане ясно колко обитатели има всеки един имот,  което е важно за общинските съвети при избора на варианта за облагане. Общините могат да избират три метода за измерване на количеството изхвърлен боклук - чрез торби, които домакинствата ще закупуват, според вместимостта на контейнерите пред жилищните блокове или според това колко души живеят в даден имот.
По действащия сега закон всеки собственик трябва до 31 март 2019 г. да декларира пред общината колко души обитават жилището. Без никакви дебати народните представители от бюджетната комисия отмениха вчера този текст и гласуваха новата методика за изчисляване на такса смет вместо от 2020 г. да влезе през 2022 г.
"Предлагаме декларирането на ползвателите на всеки имот да бъде съчетано с националното преброяване, тъй като считаме за неразумно да натоварваме и гражданите, и бизнеса с още един режим, който не е ясно какъв резултат ще ни донесе", обясни Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините. Тя обаче поясни, че няма пречка някоя община да въведе измерване на  количеството боклук още догодина. Вече имало близо 40 общини, които тази година пилотно са тествали новата методика, и някои от тях се готвели да въведат промяната по-рано.

Бюджетната комисия гласува на второ четене и промените в данъка върху превозните средства от догодина. Само БСП не подкрепи новата формула за изчисляване на налога, която вече ще включва два компонента - освен досегашния, който отчита мощността и годината на производство на автомобила, ще има и екологичен. Той ще утежнява облагането на по-старите автомобили, които са с категория под Евро 4, и ще носи бонус за новите коли с най-високи екологични стандарти. Нито финансовото министерство, нито сдружението на общините обаче са представили до момента някакви разчети с колко новата формула ще промени облагането. Според обясненията на шефката на парламентарната комисия Менда Стоянова средно увеличението на налога за автомобилите над 15 години ще е 30%.

Не е известно обаче как новата формула ще промени налога за новите коли. Според асоциацията на вносителите на автомобили за най-новите и мощни возила ще има поредно утежняване.
От сдружението на общините обещаха да дадат първи разчети в края на ноември. Според закона всяка община сама определя ставките за трите различни компонента - мощност на двигателя, година на производство и екокоефициент. "При всички случаи не очакваме през 2019 г. като за първа година да има съществена промяна в размера на данъците. Първата година ще бъде пилотна за тестване на новия модел. Ще бъдем много внимателни, за да не застрашим събираемостта на този налог", обясни Георгиева.
Депутатите изрично гласуваха общинските данъчни служби да получават информацията за категорията Евро на автомобилите от регистрите на КАТ и да не се налага гражданите да носят документи. От "Обединени патриоти" поискаха периодично да се потвърждава еврокатегорията при годишните технически прегледи, защото с експлоатацията на автомобила тази категория пада. Този проблем ще бъде обсъден с Министерството на транспорта и в бъдеще може да се помисли за актуализиране на еврокатегориите, посочи шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Не бяха приети предложенията за по-големи отстъпки при хибридните коли и автомобилите с газови уредби, които най-слабо замърсяват атмосферния въздух. 
От БСП поискаха да не се дължи данък за откраднатите коли. В момента той се плаща, докато МВР не издаде удостоверение, че колата е открадната, а това отнема минимум година. Искането не бе прието, но Стоянова обеща да се търси решение в разговори с МВР. 
 

Последвайте ни и в google news бутон