Медия без
политическа реклама

В парламента обсъждат по-солени санкции за мобилните оператори

Бъдете добри към вашите инвеститори - потребителите и спазвайте законите, призоваха депутати

19 Февр. 2025
Секторът на мобилните услуги е един от най-проблемните за българските потребители - с най-много жалби, наказателни постановления и нелоялни практики, потвърдени от съда, заяви председателят на КЗП Мария Филипова.
Секторът на мобилните услуги е един от най-проблемните за българските потребители - с най-много жалби, наказателни постановления и нелоялни практики, потвърдени от съда, заяви председателят на КЗП Мария Филипова.

По-солени възпиращи санкции и незабавно прекратяване на неравноправните клаузи и нелоялните търговски практики, които трите мобилни оператора прилагат спрямо своите абонати. За това призоваха депутати и потребителски организации на днешното заседание на комисията за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите в парламента.

"Вие отдавна не предоставяте луксозна услуга, а социална, защото всеки има нужда от комуникация. Затова бъдете така добри към вашите инвеститори - клиентите ви и спазвайте законите. Ако се наложи, ще приложим санкции, които, меко казано, ще имат възпиращ ефект", обърна се към мобилните оператори председателят на заседанието - депутатът от ГЕРБ Александър Иванов.

На заседанието бяха изслушани председателите на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова, и на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров.

Двата регулатора са в обтегнати отношения, след като от КЗП поискаха отнемане на лицензите на трите оператора заради системни нарушения на законодателството за защита на потребителите, а от КРС за пореден път здраво защитиха сектора и видимо неглижират опитите на КЗП да се бори с телекомите.

"Секторът е един от най-проблемните за българските потребители - с най-много жалби, наказателни постановления и нелоялни практики, потвърдени от съда. Вече 10 години мобилните оператори погазват закони и не зачитат потребителските права в стремежа си за все по-голяма печалба", посочи шефката на КЗП Мария Филипова. Комисията представи на депутатите справка за всички жалби, актове и съдебни решения срещу телекомите от 2014 г. насам.

Филипова очерта две основни нарушения на потребителското законодателство от страна на мобилните оператори - едностранното повишение на цените по действащите договори и неправомерното налагане на прекомерно високи неустойки при предсрочно прекратяване.

"Още през 2014 г. е премахната от общите условия неравноправната клауза да се изплащат всички стандартни месечни такси до края на договора при предсрочното му прекратяване. Малко след това обаче мобилните оператори освен тримесечни такси въведоха и други неустойки като изплащане на направените отстъпки от стандартната цена. В разговори със самите мобилни оператори те признаха, че по този начин нарушават закона и се съгласиха само с тримесечните такси, но атакуваха в съда моите заповеди за прекратяване на тази практика", обяви Мария Филипова. 

Тя разказа, че за  едностранната индексация на действащите договори от страна на телекомите, е потърсила съдействие от КРС и КЗК за противодействие, но не е срещнала разбиране. "Ако до миналата година мобилните оператори са индексирали цените с инфлацията, която отчита НСИ, то тази година две от компаниите направиха това изключително непрозрачно и в нарушение на Закона за електронните съобщения и договорите си", посочи Филипова. 

"Щом влезли в сила заповеди и наказателни постановления със санкции, потвърдени от съда, не са достатъчно ефективен механизъм за възпиране на мобилните оператори да нарушават правата на потребителите, то тогава какво би могло да ги спре?" Така Филипова обоснова защо е поискала от КРС да бъдат отнети лицензите на трите телекома, тъй като политиката на защита на потребителите е неразделна част от издаването на лиценза за мобилни услуги.

Шефът на КРС Иван Димитров се впусна в яростна защита на мобилните оператори, които по думите му са най-важният сектор в икономиката на страната. "Да им бъде отнет лиценза, ще предизвика огромно сътресение в икономиката на държавата. Дори за един час представете си какъв ще е ефектът. Не говоря само за крайните потребители", каза Димитров. По думите му, ако за КЗП са най-важни спазването на потребителските права и цените на дребно, то за КРС - по-важно е качеството на услугата.

Димитров призна, че има много издадени наказателни постановления срещу дейността на телекомите, но голяма част от тях не били "относими" към неговата комисия. 

"Ако не може да се отнеме лиценза на един търговец за неспазване на законите, значи има проблем. Закон, който е вменил на регулатора да накаже всички ползватели на услугата, когато се отнеме лиценз, той не работи. Такъв закон трябва да се промени, така че да се гарантира непрекъсваемост на услугата, както е в енергетиката", опонира Богомил Николов от "Активни потребители".

Николов разкритикува КРС, че не обръща внимание на ограниченията пред конкуренцията в сектора и не допуска виртуални мобилни оператори, което може да свали цените.

От "Активни потребители" настояха не само за по-високи възпиращи санкции за нелоялни търговски практики от сегашните 50 хил. лв. Те трябва да бъдат обвързани с оборота на компаниите, както и да има второ ниво на санкции - например затвор за управители, както е във Франция и Германия.

От Федерацията на потребителите, които са едни от организаторите на бойкота на магазините, обявиха, че ще се изправят и срещу "бруталните действия на мобилните оператори".

ОПРАВДАНИЯ

"Нашата дейност е в съответствие със законите и не противоречи на законодателството на ЕС. По отношение на индексацията има ясни правила - страната, която не желае да се съгласи с промените, може да се откаже от договора, без да плаща неустойка", обявиха от асоциацията на мобилните оператори.

По техни данни едностранното вдигане на цените на "Йетел" и "Виваком" в началото на тази година е довело до 100 000 прехвърляния към друг оператор. 

Мобилните оператори обявиха, че всъщност жалбите и наложените санкции за нарушения на потребителското законодателство били пренебрежимо малко на фона на милионите им потребители. 

"Ние имаме над 3 млн. потребители за всякакви услуги. Може да има пропуски, но даваме най-доброто на потребителите", заявиха от "Виваком". И посочиха, че тарифа за неограничени минути и интернет  за 1 лв на ден, нямало никъде в Европа.

На въпроси на депутатите мобилните оператори признаха, че начисляват допълнителни неустойки при предсрочно прекратяване на двугодишните договори на абонатите си. Освен тримесечни вноски, те изискват от тях да платят разликата между промоционалната и стандартната цена за времето, през което са ползвали услугата. Според телекомите подобна практика била напълно нормална.

"Защо тогава сте се съгласили пред КЗП да изисквате само три-месечни вноски?", попита депутатът Александър Николов. Отговор на този въпрос не беше даден.

"Прекратяването на договорите и плащането на неустойки е огромен проблем и горчив опит за потребителите. Самите продавачи не знаят какви неустойки трябва да плати клиента. Вие имате прекалено много изисквания към вашите продавачи и те са принудени да лъжат клиентите, за да си изпълняват таргетите. При подписване на договори, те предлагат цена, а не цена минус отстъпка", упрекна телекомите депутатът от ИТН Снежанка Траянска.

В крайна сметка заседанието на комисията завърши с призива да се възстанови диалогът между КЗП и мобилните оператори, както и между КЗП и КРС.

"Призовавам да се спазват законите. Не поставям срок, но ще има ново заседание на комисията и отново ще обсъдим поведението на мобилните оператори. Освен качество има и цена", посочи председателят на парламентарната комисия Александър Иванов.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

телекоми, КЗП

Още по темата