Консорциумът "Аркад" е компанията, избрана от "Булгартрансгаз" за построяването на отсечката на "Турски поток" през България. Обединението, в което влизат саудитската "Аркад Енджиниъринг енд Констракшънс Къмпъни" и италианската "Аркад Ей Би Би С.п.А.", е предложило цена за проекта до сръбската граница от 2.15 млрд. лв. без ДДС за срок от 615 дни. Така офертата влиза в заложения от "Булгартрансгаз" максимален бюджет от 2.28 млрд. лв. без ДДС.
През тръбата се очаква да преминават 31.5 млрд. куб. м природен газ годишно. Инвестицията трябва да се изплати до 2039 г.
За "Български поток" оферти подадоха "Аркад" и "Газово развитие и разширение в България" (ОТ Industries Fovallkozo Zrt., OT Industries – KVV Kivitelezo Zrt. и Консорциум "Аркад"). Имаше и трети кандидат, но той бе отстранен, тъй като според "Булгартрансгаз" той не отговаря на критериите.
Спекулациите около избора на фирма заваляха още преди месец. Тогава руска медия съобщи, че конкурсът е предрешен и ще бъде спечелен от "Тръбна металургична компания" (ТМК) на бизнесмена Дмитрий Пумпянски. Впоследствие се оказа, че дружеството изобщо не участва в процедурата, но все пак не е изключено да влезе като подизпълнител.
КОМЕНТАР
Днес е добър ден за българската енергетика, заяви ресорният министър Теменужка Петкова по повод финализирането на процедурата. Пред депутатите тя обясни, че концепцията на потока има два елемента - изграждането на тръбата и старта на борсата за търговия с природен газ. "Това са двете задължителни условия, за да можем да говорим за либерализиран пазар и сигурност на доставките. Когато имаме възможност да доставяме от различни източници, по различни маршрути, тогава ще имаме съответно и ликвидна борса, която да осигури конкурентни цени на българските потребители и бизнес", заяви Петкова.
ВАРИАНТИ
Процедурата даваше възможност за оферти за построяването на трасето наведнъж за 250 дни или на два етапа - за 615 дни. В първия вариант трябва да се изградят всичките 474 км до края на 2019 г. Във втория - в същия срок да се построят около 308 км и с използването на вътрешната система да започнат договорените от 1 януари 2020 г. доставки за Сърбия. Идеята бе до края на 2020 г. да се построи останалата част от трасето, припомня Медиапул.