От Нова година шофьорите в България ще си купуват електронни винетки. Водачът може да посочи своя мейл, на който да му бъде изпратен виртуалният документ. След заплащането на пътната такса бъдещата тол система, която пътната агенция ще поддържа, ще регистрира издаването на е-винетка с уникален идентификационен номер, който ще съдържа данните за регистрационния номер на колата, държавата, в която е регистриран автомобилът, категорията, датата на заплащане на таксата, както и периодът на валидност. Това е записано в проектонаредбата за електронната система за таксуване, публикувана от регионалното министерство в портала за обществено обсъждане.
Предвидени са няколко начина за купуване на електронна винетка. Шофьорите могат да заплатят без допълнителни такси и разноски в брой, по банков път или чрез картово плащане, в точки за продажба на граничните контролно-пропускателни пунктове, в областните градове на страната, по протежение на платената шосейна мрежа, както и чрез терминали за самотаксуване, гласят правилата. Ако водачът на автомобила избере някой от тези начини на плащане, той ще получи платежен документ за заявения период.
Освен това винетната такса може да бъде заплатена и от домашния компютър или смартфона - през сайта на АПИ или през мобилно приложение на пътната агенция. При този вариант не се издава платежно. То обаче няма да е нужно на шофьора при проверка от страна на контролните органи, тъй като те ще правят справка директно в електронната система.
Цените на винетките засега няма да бъдат променяни, както и периодът, за който те ще важат. Остават досегашните годишни, тримесечни, месечни и седмични винетки, но се въвежда уикенд винетка с валидност от 12:00 часа в петък до 23:59 часа в неделя на същата седмица с цена 10 лв.
След 16 август догодина трябва да заработи и същинската тол система - която ще таксува превозните средства за изминато разстояние. Тол такси ще дължат само най-тежките МПС-та - тирове и др. подобни. Единият вариант за плащане ще е чрез монтирано бордово устройство в камионите, което брои изминатите километри и изпраща данните към тол системата. Другият начин е предварително заплащане за заявен маршрут. В този случай се издава маршрутна карта, с която камионът може да премине еднократно разстоянието от начална до крайна точка, с посочени до 4 междинни точки.
Остава обаче загадка колко ще плащат на километър тежките превозни средства. Все още не се е появил на белия свят проект на тарифата за пътните такси, която трябва да се прилага от 16 август догодина.