Медия без
политическа реклама

Словакия ще наложи нов данък върху руския нефт

Страната е "вързана" с петролопровода "Дружба"

18 Май 2022
Wikimedia.org
Единствената рафинерия в страната се управлява от Slovnaft, която се контролира от унгарската компания MOL.

Правителството на Словакия одобри днес предложение на министерството на финансите за специален данък върху руския суров петрол, преработен в страната, който данък може да помогне за увеличаване на бюджетните приходи за държавни антиинфлационни мерки, пише официалната интернет страница на правителствената служба, съобщава Ройтерс.

Във вторник министърът на финансите Игор Матович предложи данъка, който да се разгледа на заседанието на правителството в сряда, предизвиквайки някои критики от правителствен коалиционен партньор. След това законопроектът ще бъде гласуван в парламента. Предложението идва в момент, когато страните от Европейския съюз се стремят да се споразумеят за ембарго на руския петрол заради инвазията му в Украйна. Словакия е една от страните, която поиска изключение от ограниченията на вноса. Бившата соцстрана разчита на руски петрол през тръбопровода "Дружба" от съветската епоха. Единствената рафинерия в страната се управлява от Slovnaft, която се контролира от унгарската компания MOL.

Чрез специалния данък могат да съберат близо 300 милиона евро, което ще помогне на бюджета, тъй като правителството търси начини да помогне за облекчаване на тежестта на растящата инфлация върху домакинствата. Матович каза, че данъкът от 30% трябва да се плаща от разликата между цената на суровия петрол от Русия и цената на други доставчици.

Министърът на икономиката Ричард Сулик, чиято партия SaS се противопоставя на по-високите данъци, каза, че данъкът може да доведе до по-високи цени на горивата и заплаши да наложи вето на плана.

През февруари правителството поиска данък върху "превишените печалби" от производството на ядрена енергия, докато търсеше начини да помогне на домакинствата да се справят с растящите сметки за енергия. Данъкът беше премахнат, след като беше постигната сделка за ограничаване на цените на електроенергията за домакинствата с Slovenske Elektrarne, която управлява двете атомни централи в страната, чийто мажоритарен собственик е италианската Enel и групата EPH на чешкия милиардер Даниел Кретински.

Още по темата