Медия без
политическа реклама

Стратегически бомбардировачи Б-52 на САЩ кацнаха в Румъния

Словакия получава първите си два F-16, а следващата е България

22 Юли 2024Обновена
Б-52
Министерство на отбраната на Румъния
Б-52

Два американски стратегически бомбардировача Б-52 пристигнаха в румънската военновъздушна база „Михаил Когълничану“ край Констанца за изпълнение на мисията Bomber Task Force (BTF), чрез която САЩ демонстрират ангажимента си към съюзниците и партньорите от НАТО, предаде агенция Аджерпрес, цитирана от БТА. Агенциите се позовават на министерството на отбраната на Румъния.

Източният фланг на НАТО е по-силен днес! За първи път бомбардировачи Б-52 кацнаха в Румъния в подкрепа на Bomber Task Force Europe. Съюзническите и партньорските държави използват всяка възможност, за да тренират заедно, да подобрят подготовката си и да насърчават мира и сигурността в европейския регион, посочи румънското министерство на отбраната.

Според информация, изпратена от американските ВВС, докато са летели в международното въздушно пространство и в съответствие с международното право, американските бомбардировачи Б-52 са били прехванати от два руски самолета над Баренцово море, съобщава Аджерпрес.

Преди дни Русия обяви, че нейни изтребители МиГ-29 и МиГ-31 не били позволили на два американски стратегически бомбардировача Б-52 да нарушат държавната граница на Русия над Баренцово море. Министерството на отбраната на Русия посочи, че "когато руските изтребители се приближили, американските стратегически бомбардировачи са променили курса си, като се обърнали и отдалечили от държавната граница на Русия".

Американските ВВС, цитирани от Аджерпрес, съобщават, че стратегическите бомбардировачи не са променили курса на полета си в резултат на прехващането и са продължили по планирания маршрут без инциденти. Бомбардировачите Б-52 изпълниха предварително планираната си мисия, която включваше интегриране с изтребители на НАТО преди кацане във военновъздушната база „Михаил Когълничану“, съобщава Аджерпрес, като се позовава на американските ВВС.

По време на мисията бомбардировачите ще действат като 20-та експедиционна бомбардировъчна ескадрила и ще бъдат интегрирани със съюзниците от НАТО и други международни партньори за обединяване на способностите и гарантиране на ангажиментите за сигурност в зоната на отговорност на Европейското командване на САЩ.

За първи път американски стратегически бомбардировачи действат в Румъния, отбелязва Аджерпрес. „Съединените щати са решени да работят с нашите съюзници и партньори от НАТО по Източния фланг, за да гарантират, че разполагаме с подобрени способности и възможности за координация, необходими за поддържане на безопасността, сигурността и стабилността в региона“, е заявил генерал Джеймс Хекер, командир на Военновъздушните сили на САЩ в Европа - Военновъздушните сили на САЩ в Африка (USAFE-AFAFRICA).

Редовните и рутинни мисии на американските стратегически бомбардировачи демонстрират как САЩ и НАТО са подготвени и добре оборудвани да работят заедно със съюзниците и партньорите от страната домакин за възпиране на заплахите и защитата на Алианса, отбелязва Аджерпрес.

Както "Сега" писа наскоро, Съединените щати изпратиха още една група стратегически бомбардировачи B-52 в Обединеното кралство. Това съобщи тогава на брифинг говорителят на Пентагона бригаден ген. Патрик Райдър от ВВС на САЩ, цитиран от сп. Air&Space Forces.

Той отбеляза, че оперативната група за бомбардировачи "ще осигури многобройни способности за обучение и операции заедно със съюзниците на НАТО и регионалните партньори". Машините могат да носят ядрено оръжие.

Самолетите са излетели от базата на ВВС на САЩ в Майнът (Северна Дакота). Първите B-52 кацнаха в британската въздушна база във Феърфорд на 20 май, според прессъобщение на ВВС на САЩ в Европа (USAFE). Общо четири бомбардировача от Майнът се планира да бъдат включени в оперативната група, каза Райдър.

Това е третата американска бомбардировъчна група, разположена в Европа тази година. B-1 бяха изпратени в Швеция през февруари и в Испания през март.

В същото време първите два изтребителя F-16 идват в Словакия, а церемонията по посрещането им е във военновъздушната база "Кухиня", където изтребителите ще бъдат временно държани, съобщи словашката новинарска агенция ТАСР, цитирана от БТА. Агенциите се позовават на Министерство на отбраната.

"Освен вицепремиера и министър на отбраната Роберт Калиник, на събитието присъстват президентът Петер Пелегрини, началникът на Генералния щаб на Въоръжените сили на Словакия генерал Даниел Змеко и други видни местни и чуждестранни гости", посочва министерството.

Предвижда се изтребителите да останат в "Кухиня" до приключване на реконструкцията на военновъздушната база "Слиач", която още не е готова и не сертифицирана от САЩ. 

Договорът за 14 американски изтребители F-16C/D Block 70 беше сключен в края на 2018 г., като доставката на самолетите се забави поради пандемията от COVID-19. Сделката беше за общо $1,6 млрд. Първоначалният график на доставка предвиждаше в страната да пристигнат четири самолета през 2022 г. и 10 през 2023 г. Трудностите на Lockheed Martin да разгърне производството на F-16 в новата производствена линия в Грийнвил, Южна Каролина, натрупа почти две години закъснение. Като основна причина за забавянето бе посочен COVID-19 и забавянето на получаването на части от други страни. 

България се движи плътно след Словакия, включително и по закъснението с получаването на машините. Кабинетът и парламентът  сключиха и одобриха договори за общо 16 самолета - на два договора по 8 машини от същият вид F-16C/D Block 70. Общата сума е около 5 млрд.лв. 

Наскоро бе обявено, че България ще приеме първите си два самолета от първата партида от 8 поръчани вероятно до края на тази година от завода Грийнвил. Те ще останат за тестове до март 2025 г., когато се очаква да пристигне и първия изтребител у нас. Преди дни от Министерство на отбраната обявиха, че се надяват нов F-16 да бъде показан за празника на армията, Гергьовден, на 6 май догодина. 

В понеделник по БТВ, военният министър Атанас Запрянов потвърди, че след края на първото тримесечие на 2025 г. идват първите два поръчани F-16  от САЩ, а до края на 2025 година – всичките 8, които са поръчани. Добрата новина е, че пистата в Граф Игнатиево, която приема изтребители, е готова – но продължава изграждането на необходимите обекти, четирите възлови (Запрянов спомена общо 48 обекта) трябва да са готови до края на есента тази година, за да можем да приемем F-16, заяви още служебният министър на отбраната.

През поточните линии на "Локхийд Мартин" минават поръчки за 140 машини – 16 за Бахрейн, 14 за Словакия, 16 за България, 24 за Мароко, 66 за Тайван и 12 за Йордания.

F-16 Block 70/72 е по-нататъшно развитие на Block 50/52, което има AESA радар APG-83, нов борден компютър, нов голям дисплей в пилотската кабина и други подобрения на авиониката. Конструктивно, двата блока са еднакви.

"СЕГА" припомня:

САЩ ще направят още поне две тежки инспекции на базата Граф Игнатиево преди да кажат тежката си дума и да разрешат дислоцирането на новите български изтребители F-16 там. Това се подразбра само преди дни от думите на служебният министър на отбраната Атанас Запрянов при връчването на  Акт 16 на новата полоса за излитане и кацане на 3-та авиационна база.

Полосата е част от задължителните елементи от сертифицирането на базата. От думите на Запрянов обаче стана ясно, че в Граф Игнатиево вървят още цели 49 проекта. Първите два с Акт 16 са местата за рулиране и пистата, има четири проекта, за които предстои подписването на Акт 16 и шест са във фаза на подготовка за Акт 15, посочи Запрянов..

По думите му четири проекта са важни за приемането на F-16 и има шанс закъснението по осъществяването им да бъде наваксано. Запрянов се обърна към фирмите изпълнители с думите, че не работят за пари, а допринасят за бойната готовност и сигурност на военните сили. Веднага след това той обяви, че в края на август и през ноември базата ще бъде посетена от американски експерти.

За първи път за американска инспекция Запрянов заговори през април т.г.  Тогава от негови думи стана ясно, че САЩ изпращат експерти за сертифициране на 3-та авиационна база Граф Игнатиев за приемане на новите български изтребители F-16 и ако тя не е успешна, то е възможно да се наложи България да базира временно самолетите на чужда територия, както това се е случило на Словакия.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата