Медия без
политическа реклама

S&P: Българската икономика се справя с кризите

Агенцията не смята, че политическата нестабилност ще навреди сериозно на икономическите задачи пред страната, но препоръчва ускоряване на ваксинацията

01 Юни 2021

Международната агенция S&P Global Ratings обяви, че потвърждава кредитния рейтинг на България, като посочва, че не вижда причини в близко време да го променя. 

Агенцията отбелязва, че икономиката ни не е пострадала тежко от ковид-кризата, но че бавният темп на ваксинация и потенциалното активизиране на пандемията COVID-19 биха могли да забавят възстановяването. Все пак общата оценка е оптимистична: "В средносрочен период до 2024 г. големият поток на средства от ЕС по предишната и сегашна многогодишна рамка за финансиране, както и допълнителните средства по новия инструмент „Следващо поколение ЕС“ ще осигурят солидна възможност за икономически растеж на България, обобщават от S&P Global Ratings. 

Рейтинговата агенция не вижда сериозни рискове от политическата нестабилност за важните задачи пред страната ни - присъединяването към еврозоната или оползотворяването на милиардните средства по програмите на ЕС. "Дори при тази предизвикателна вътрешна политическа среда и в условията на пандемия България запази силна фискална позиция", се посочва в оценката на S&P.

Очакванията са през 2022 г. България да се върне към стабилен бюджет без сериозни дефицити и да се придържа към ниско ниво на държавния дълг - около 20% от БВП, през следващите години.  

 

Оценката за дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута е BBB/A-2, а перспективата пред рейтинга остава стабилна. "Стабилната перспектива" отразява очакването, че след сравнително ограниченото свиване на икономиката през 2020 г.  икономическото възстановяване през следващите две години няма да доведе до дисбаланси във външния или финансовия сектор, поясняват анализаторите.  

Рейтинговата агенция би повишила кредитния рейтинг при по-бърз икономически ръст и при стабилизиране на бюджета. Обратно, ако държавата изпусне от контрол разходите и започне да трупа дългове, ще последва корекция надолу. 

Последвайте ни и в google news бутон