Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута BBB, като перспективата остава положителна. "Оценката се дължи на стабилните външни и публични финанси, благонадеждната политика за постепенно присъединяване към членство в еврозоната и перспективите за устойчив растеж", похвали се в съобщение за медиите Министерството на финансите. Преди дни Fitch прогнозира, че България може да приеме еврото най-рано през януари 2023 г.
Fitch очаква българската икономика да постигне реален ръст на БВП средно от 3.3% в периода 2019-2021 г. Интересното е, че тази оценка е доста по-ниска от прогнозата на БНБ, която смята, че тази година ръстът на БВП ще е 3.7 на сто.
По-ниските нива на доходите в сравнение с другите страни с такъв рейтинг, както и неблагоприятната демографска структура може да възпрепятстват растежа и да повлияят върху държавните финанси в дългосрочен план. Това може донякъде да бъде компенсирано с добро използване на еврофондовете, коментира Fitch.
Агенцията прогнозира, че през следващите две години България ще постигне бюджетен излишък в размер на 0.2 % от БВП, а през 2021 г. държавният дълг ще намалява, като през 2021 г. ще спадне до 17.9 % от БВП, което е над два пъти по-ниско в сравнение с държавите, които имат сходен рейтинг. Ако София допусне разхлабване на бюджетната дисциплина и рязко увеличение на държавните задължения, кредитният й рейтинг може да пострада, предупреждава Fitch.