Спасяването на закъсалата държавна ТЕЦ "Марица-изток 2" ще струва все повече пари. За да не обяви централата несъстоятелност, още следващата година компанията майка Български енергиен холдиг (БЕХ) планира да увеличи капитала й с около 600 млн. лв. Новината съобщи шефът на БЕХ Петьо Иванов, според когото това е шанс да се даде допълнителен живот на теца. За да бъде задействана "спасителната процедура" обаче, е нужно разрешение от Брюксел, който трябва да потвърди, че това не е държавна помощ.
По предварителни данни централата завършва 2018 г. на загуба от 330 млн. лв., а дълговете й надхвърлят 1.2 млрд. лв., от които близо 1 млрд. лв. са заеми, отпуснати от БЕХ. Основната причина за това са скъпите квоти за парникови емисии, които централата трябва да купува, за да отговори на екоизискванията, които иначе не покрива. Според редица изследвания "Марица-изток 2" е сред най-замърсяващите централи в Европа. Тя обаче ще продължи да работи и в бъдеще, тъй като у нас има политически консенсус, че е стратегически обект, от който зависи енергийната сигурност на страната.
По информация на Медиапул през януари тецът отчита 10 млн. лв. печалба. Това обаче не се дължи на по-добър мениджмънт или на преструктуриране, а на драстичното повишение на цените на борсовия ток от началото на годината. Тогава в сегмента "ден напред" цените минаха 200 лева за мегаватчас. В последно време обаче цената на свободния ток е значително по-ниска и се движи между 55 и 90 лева. Според Петьо Иванов за държавната централа има смисъл да играе на борсата само при цени над 120 лв. за мегаватчас.