Медия без
политическа реклама

Енергийната война на ГЕРБ срещу Асен Василев се ожесточи

Партията поряза финансовия министър за 425 млн. лв., а той заплаши с Конституционния съд

29 Март 2024Обновена
Финансовият министър в оставка предупреди депутатите, че решението им ще падне в КС.
Илияна Димитрова
Финансовият министър в оставка предупреди депутатите, че решението им ще падне в КС.

В нова, по-тежка фаза навлиза войната между ГЕРБ-СДС и финансовия министър в оставка Асен Василев, която засяга държавната енергетиката. Битката се случва в контекста на разпадналата се сглобка на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, което доведе страната до предсрочни парламентарни избори.

Днес Народното събрание забрани да се разпредели на държавата дивидент от печалбата на Българския енергиен холдинг (БЕХ) за 2023 г. в размер на 425 млн. лв. Това стана по предложение на ГЕРБ-СДС, внесено вчера, което беше светкавично прокарано през парламентарната енергийна комисия още същия ден, а днес и в пленарната зала.

Макар че решението е насочено към министъра на енергетиката Румен Радев, който е принципал на холдинга, това реално е удар срещу Асен Василев. Той беше предложил на правителството да използва парите от БЕХ за покриване на дефицити в държавни енергийни структури. От ПП-ДБ бяха наясно с това и тази сутрин отвърнаха на ударите, като поискаха да се създаде анкетна комисия за газопровода "Балкански поток", изграден при управлението на герберите, и заради който те често биват обвинявани в корупция и защита на руските интереси. Самият Василев заплаши герберите, че решението им ще падне в Конституционния съд.

 

ПРЕДИСТОРИЯТА

Битката между Василев и герберите всъщност започна по-рано. На 21 март Народното събрание гласува и одобри предложение на ГЕРБ-СДС, с което на финансовия министър беше наредено да намери начин да покрие дефицит от 1 млрд. лв. във Фонда за сигурност на електроенергийната система (ФСЕС). Срещу Василев в парламента тогава се обединиха всички политически сили, освен ПП-ДБ. За дефицита Василев твърди, че е резултат от лошата работа на самия фонд. Парламентът обаче му даде минимален срок – до 31 март, тоест, тази неделя да изпълни нареждането на депутатите. Откъде да дойде милиарда без актуализация на бюджета, това депутатите не обясниха.

Сега настъпи втората фаза на войната. На 27 март правителството реши, че в бюджета на енергийното министерство ще се налеят 1.6 млрд. лв., с които ведомството ще придобие дълговете на "Топлофикация София" към БЕХ и "Булгаргаз", както и че БЕХ ще даде 728 млн. лв. на ФСЕС. От Министерския съвет обясниха това с необходимостта да се осигури ликвидност във фонда, както и да се гарантира финансовата стабилност на дъщерните дружества на БЕХ.

Още на следващия ден герберите контрираха тази мярка. На 28 март те внесоха проект на решение, който още същия ден беше разгледан и одобрен от ресорната енергийна комисия. С него се нарежда на енергийния министър да не взима за държавния бюджет споменатия по-горе дивидент от 425 милиона. И тук всички политически сили се обединиха и ПП-ДБ останаха сами.

В мотивите към проекта герберите обясняват, че през последните 3 години държавната енергетика се използва за покриване на дефицити в различни сектори. От втората половина на 2021 г. (тоест, от края на тяхното последно правителство – бел.а.) от енергийния сектор са били иззети 5.4 млрд. лв., които са използвани за балансиране на държавния бюджет, твърдят хората на Бойко Борисов. Крайният резултат, според тях, е формирането на споменатия дефицит във ФСЕС. А отнемането на дивидента на БЕХ герберите определят като опасно за финансовата стабилност на енергийния сектор, за неговата модернизация и участието му в големи инфраструктурни проекти.

 

ПЪРВИ СБЛЪСЪК

Най-напред имаше тежък сблъсък в енергийната комисия. От ПП-ДБ обвиниха бившите си партньори, че пречат на правителството да намери начин да осигури споменатия милиард за дефицита на ФСЕС.

Според десния депутат Радослав Рибарски герберите нарушават Конституцията, като изземват оперативната самостоятелност на БЕХ и казват на холдинга какво да прави с дивидента си. "Изключително притеснително е, че за пореден път се опитвате да атакувате бюджета чрез проекторешение, което ни отдалечава от еврозоната и целта на Министерския съвет за оздравяване на енергетиката", заяви той.

По негови данни печалбата на БЕХ е 2 милиарда, което оставя достатъчно пари за функционирането на енергетиката, дори след като хазната прибере това, което иска. "Министерският съвет предлага едно цялостно развързване на задлъжнялостта в българската енергетика. Парите, които ще постъпят във фонда, ще решат задлъжнялостта на тецове и мини, които ще се разплатят с НЕК; отделно "Топлофикация София" ще се разплати с "Булгаргаз", твърдеше Рибарски.

Възрази му Рамадан Аталай от ДПС, според който не бива да се търси връзка между предложението за дивидента и милиарда, който Василев спешно трябва да осигури. "Решението казва, че министърът на финансите Асен Василев повече не бива да пипа средствата от енергетиката, за да си регулира бюджета", смята той. А съпартиецът му Станислав Анастасов нападна ПП-ДБ, че ще оставят БЕХ без пари и така ще застрашат два големи енергийни проекта – изграждането на новите ядрени мощности в "Козлодуй" и участието на страната ни във вертикалния газов коридор в Източна Европа.

Рибарски настоя да му се каже откъде ще дойде милиарда за дефицита във ФСЕС. "Този един милиард ще бъде от парите, които г-н Асен Василев е прибрал", отвърна му неясно Аталай. Десните продължиха да настояват, че предложението на ГЕРБ-СДС преследва по-големи, политически цели. "Прави се опит да се натовари държавният бюджет с разходи, които не са планирани. В момента вие гласувате дефицит, гласувате невъзможност България да влезе в еврозоната. Тук няма никакъв евроатлантизъм", говореше Венко Сабрутев от ПП-ДБ.

Аталай, който ръководеше комисията, подложи проекта на гласуване и десните се оказаха самотно малцинство.

 

ОКОНЧАТЕЛНО

Същият дебат се повтори и днес в пленарната зала, само че доста по-дълъг и по-разпилян - депутатите си говореха за всичко, от либерализацията на пазара на електроенергия през санирането на блокове до чакането на опашка за кашкавал по времето на социализма.

От ПП-ДБ поддържаха позицията, че се разваля внимателно нагласеният държавен бюджет, и единственият начин да се покрие милиарда във ФСЕС е като се създаде дефицит или се вземе дълг. "Това е в унисон с тезата на БСП и Възраждане, че не трябва да влезем в еврозоната. ГЕРБ влизат в този сценарий", обади се Рибарски.

Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС ехидно му отвърна, че "имаме блестящ финансов министър, който ще намери тези пари". Той нападна присъстващия Василев, че е създавал дефицити в държавния бюджет, които после скришом е прехвърлял на енергийния сектор, за да поддържа имиджа си на добър финансист.

Самият финансов министър в оставка се защитаваше като твърдеше, че предложението на герберите нарушава Конституцията, защото практически отменя приетия от парламента Закон за държавния бюджет. "Ако смятате, че е правилно, гласувайте го. Със сигурност ще отиде в Конституционния съд", предупреди той депутатите.

Това не стресна противниците му. В подкрепа на предложението гласуваха 137 депутати от ГЕРБ-СДС, ДПС, "Възраждане" и ИТН (в това число бяха дори двама от ПП-ДБ - бел.а.). Възпротивиха се 41 от ПП-ДБ. Интересното е, че БСП се въздържа.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата