Медия без
политическа реклама

Срив за $2 трлн. на Уолстрийт само в рамките на 15 минути

Пандемията парализира веригите за доставки и свива финансовите средства на компаниите

16 Март 2020
Борсови служители гледат разтревожено данните на стоковата борса в Ню Йорк веднага след отварянето ѝ
ЕПА/БГНЕС
Борсови служители гледат разтревожено данните на стоковата борса в Ню Йорк веднага след отварянето ѝ

Тази сутрин нюйоркско време търговията на Уолстрийт беше спряна за 15 минути веднага след нейното начало, тъй като широкият фондов индекс S&P500 се срина с близо 8% и по този начин надвиши заложения лимит от 7% за трети път в рамките на последните шест сесии на търговия. По същото време индексът DJIA падна с 8,2%, а Nasdaq Composite - със 7,4%.

Тези сривове доведоха до заличаване през първите няколко минути на търговия на $2 трлн. от пазарната капитализация на 500-те компании, влизащи в индекса, заради инвеститорската паника относно огромните вреди, нанасяща пандемията от COVID-19 върху световната и американската икономики.

След подновяването на търговията на Уолстрийт, индексът на DJIA загуби над 1800 пункта (спад от 7,8%), широкият индекс S&P500 се понижи със 7%, а технологичният индекс Nasdaq Composite - с 6,95%.

Новият срив на американския фондов пазар стана факт, след като в края на петъчната търговия беше отбелязан доста изненадващ огромен ръст на DJIA с 1985 пункта (скок с 9,4%), на S&P500 - с 9,3% и на Nasdaq - с 9,4%.

Спешното агресивно понижаване на лихвата от страна на Федералния резерв със 100 базисни пункта близо до нулата (диапазона 0,00%-0,25%) сякаш само подсили днешната паника, като инвеститори и търговци се притесняват все по-сериозно, че вирусната пандемия парализира веригите за доставки и свива финансовите средства на компаниите. Някои наблюдатели твърдят, че макар, че стъпката на Федералния резерв да е била оправдана, времето на обявяване на това решение - късно в неделя, точно преди стартирането на азиатските пазари - е изглеждало като паническо.

Освен, че бе намалена водещата лихва почти до нулата, централната банка на САЩ рестартира и програмата си за покупки на активи, известна като "количествени улеснения", в размер на поне $700 млрд. долара. Федералният резерв също така активира и суаповите си линии с Английската централна банка, ЕЦБ, Японската централна банка, Централната банка на Канада и Швейцарската национална банка.

Междувременно ръководителят на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева обяви в понеделник, че организацията е готова да мобилизира заемния си капацитет от $1 трлн., за да помогне на страните да омекотят удара от вирусната пандемия, включително като се предложат заеми на нововъзникващите и развиващите се икономики на стойност $50 млрд. Страните с малки доходи пък ще могат да получат достъп до заеми  за 10 милиарда долара при нулеви лихви.

Драматичното понижаване на лихвата на Федералния резерв към нулата се отразява силно негативно и на финансовите акции, като секторният подиндекс S&P500 Financials се понижава с близо 9%.

Енергийният подиндекс S&P500 Energy пък се понижава с над 5% на фона на силен ценови спад и на петролните цени. Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през април поевтиняват с 5,7%, падайки под $ 30 за барел, докато фючърсите на петрола Брент с доставка през май се понижават с цели 9% по $ 31 за барел.

Огромни компании като Apple Inc., Amazon.com и Microsoft Corp. пък вече губят в рамките на днешната търговия близо $300 млрд. от пазарната капитализация, тъй като техните акции поевтиняват съответно със 7,74%, с 3% и с 8,33%.

S&P 500 retail index, включващ компании от търговията на дребно, пада с 9%, след като големи компании като Nike Inc, Lululemon Athletica Inc и Under Armour Inc обявиха, че ще затворят временно техните магазини в САЩ и на някои други пазари заради пандемията от коронавирус.

Индексът на авиокомпаниите S&P 1500 пък се срива с над 15%, след като компанията United Airlines Holdings Inc обяви спад на приходите през март с $1,5 млрд. и предупреди служителите си, че нейните самолетите могат да летят почти празни през лятото.

Ако индексът DJIA загуби в скоро време още около 3000 пункта, то той ще се върне към нивата от преди президентската изборна победа на Доналд Тръмп през ноември 2016 г.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?