От края на март китайските банки са започнали да блокират транзакции от руски юридически лица за плащане на компоненти за сглобяване на електронни продукти, съобщава "Комерсант", позовавайки се на участници на пазара. Като се има предвид, че Китай е фактически монополен доставчик на тези компоненти за Русия, това заплашва със сериозни затруднения местните производители.
От края на март китайските партньори изпращат писма до руски клиенти, в които заявяват, че не са получили плащане чрез китайски банки. Те не са в състояние да платят за доставките на компоненти и комплекти за сглобяване на електроника ("кит-комплекти": процесори, корпуси, екрани и други компоненти), включително сървъри, системи за съхранение на данни, лаптопи и други продукти. Доставчиците с дългосрочни договори за производство и доставка на компоненти за Русия не правят изключение. Ситуацията се усложнява от факта, че Китай на практика е монополист на пазара на компоненти за сглобяване на електроника и отговаря за 100% от техния световен обем.
IT холдингът Fplus и JSC Sovereign Mobile Initiative Holding (SMI Holding) потвърди наличието на затруднения при разплащанията. От декември азиатските банки започнаха да блокират плащанията за готова продукция, а в началото на април подобни затруднения възникнаха и при транзакциите за електронни компоненти. В резултат на това руските разработчици, които са поръчали компоненти в Китай, не могат да сглобяват продуктите си в Русия. Участниците в сектора смятат, че проблемът може да бъде решен само на ниво Централна банка на Руската федерация.
През януари китайските банки започнаха да получават заплахи за вторични санкции от страна на САЩ, ако бъдат разкрити факти за сътрудничество с руски контрагенти, и засилиха контрола върху операциите. Сред тях са Ping An Bank, Bank of Ningbo, China Guangfa Bank и други китайски банки - те спряха да приемат плащания в юани от Русия.
Днес китайските банки блокират плащанията от руски клиенти за почти всички стоки и услуги - проблемът започна да се разраства през февруари и сега е достигнал най-високата си точка, казва Юлия Шленская, президент на митнически и логистичен брокер KBT. Плащанията не се осъществяват в повече от половината от случаите, независимо дали стоките са под санкции, от изпращащата банка или от това коя банка използва доставчикът. Не е възможно да се намерят схеми за плащане, които да позволяват сделките от Русия да се осъществяват с гаранция.
В момента руските компании се опитват да разработят алтернативни методи за преводи, но проблемът "ще забави производството на местна електроника с около шест месеца, тъй като през следващите два-три месеца няма да има доставки на компоненти и комплекти за сглобяване за нито един руски производител.