Медия без
политическа реклама

08:27:08, сряда, 1 януари 2025 г. АнонименВХОД

Сушата намали и добивите на грозде

Спад между 30-40% на реколтата в Североизточна България вдига изкупните цени и намалява производството на вино

28 Септ. 2020

Незапомнената суша това лято рязко е свила добивите на грозде, особено в Североизточна България. Засушаването вече провали реколтата от пшеница, царевица и слънчоглед в Добруджа.

Спадът на добива на грозде в цяла Североизточна България е между 30-40%, заяви пред БНР Петьо Бошнаков  - един от най-големите производители на грозде в региона, който е и в управителния съвет на Черноморската лозаро-винарска камара. Според него аналогична е ситуацията и в Южна България, където най-сериозни са поражения върху червените сортове, които по-късно зреят.

За сметка на по-слабите добиви качеството на гроздето е отлично - с високи захари.

По-малки добиви обаче ще доведат и до по-малко количество произведено вино, а това, от своя страна, ще предизвика дефицит на пазара. Според Бошнаков обаче този дефицит ще бъде компенсиран от стари запаси на винарите, които заради COVID-пандемията не са успели да реализират в чужбина продукцията си и сега ще я пуснат на пазара.

Липсата на достатъчно грозде е довела до лек ръст на изкупните цени. "За съжаление преди две години с излизането от пазара на един от най-големите изкупвачи се получи драстичен спад  на цените - средните равнища от 0.80-0.90 лв. на килограм паднаха на 0.50-0.60 лв. Изкупвачите пробваха тези ниски нива в началото на изкупната кампания тази година, но липсата на достатъчно добиви доведе до вдигане на цените и в момента за масовото грозде те вървят 0.55-0.65 лв., а за по-скъпите, лимитирани серии - по 0.80-0.90 лв.", посочи Бошнаков.

Лозарите обаче предупреждават, че сушата през тази година ще се отрази и на плододаването догодина. Затова и през 2021 г. не се очакват високи добиви, независимо дали ще е по-благоприятна от климатична гледна точка.

Затова от Черноморската лозаро-винарска камара настояват да се завишат преките субсидии за гроздопроизводителите по подобие на тези в други държави.

За първа година сега в сектор Лозарство се отпуска държава финансова помощ "де минимис", която е до 30 лв. за декар. Според лозарите обаче това е нищожно малка сума, която покрива само 5-6% от общите годишни разходи за производство.

"В България лозарството се субсидира със стандартна ставка, без преференции, въпреки, че разходите са 6-7 пъти над тези за техническите култури, затова и процентът на подпомагането е незначителен. Докато в съседни страни субсидията е 150-180 евро на декар и те може да си позволят да продават по-евтино грозде от нас. Затова и последните години има внос от съседни страни - Румъния, Македония. Да не говорим, че голяма част от вноса е на черно, което ощетява бюджета", посочи Бошнаков.

Последвайте ни и в google news бутон