След кратко затишие и умерени цени токът на енергийната борса отново поскъпна. Средната стойност на сделките от началото на април е малко над 50 евро за мегаватчас базова мощност. Това е с 43% повече от средните нива за март, когато цената се движеше около 35.2 евро за мегаватчас. И докато в началото на годината обяснение за шоковото поскъпване на свободния ток нямаше, то сега ситуацията е различна. Основната причина за съществения скок при борсовата цена на електроенергията е ограниченото предлагане от ТЕЦ "Марица-изток 2", която заради ремонти на част от блоковете си работи само на 25% от капацитета си, предаде "Капитал".
Това е поредният случай, в който токът за бизнеса на свободния пазар скача драстично. В края на миналата година например цената на борсата скочи безпричинно с 350%, което отприщи съмнения за спекула. Тогава от борсата обявиха, че причината за рязкото поскъпване не са злоупотреби, а голямото търсене на ток. В същото време се оказа, че уж свободната независима енергийна борса се доминира от държавни енергийни компании.
Цели 81% от продавания ток на борсата в края на декември е дошъл от фирми, които работят под крилото на държавния Български енергиен холдинг. Затова работодателите поискаха спешна среща с правителството. Сътресенията дойдоха на фона на уверенията на ресорния министър Теменужка Петкова, че проблем всъщност няма.
Критика към ликвидността на борсата дойде и от шефа на регулатора Иван Иванов, който заяви, че количеството на продавания ток в сегмента "ден напред" трябва да се увеличи. "За сравнение през един и същ период в края на миналата година в Румъния са търгували 4 пъти по-големи количества, отколкото у нас, в Турция - 25 пъти, в Гърция - 7- 8 пъти", каза Иванов.
В момента ток на борсата продават АЕЦ "Козлодуй", НЕК и "Марица-изток 2". На свободния пазар са и големите ВЕИ-та, а от 1 юли към нея ще се присъединят и производителите на зелен ток от 1 до 4 мегавата.