Свързваната с бизнесмена Христо Ковачки компания "Атоменергоремонт" е оттеглила жалбата си, с която блокира изграждането на участъка от газопровода "Турски поток" през България. Това съобщи Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), но без да съобщава с какъв мотив дружеството се е отказало да блокира проекта. Така процедурата за избор на изпълнител може да бъде подновена.
Търгът за строителството на така наречения "Български поток" бе обявен от "Булгартрансгаз" в края на 2018 г., като оферти се приемаха до 15 февруари. Малко преди изтичането на срока обаче от "Атоменергоремонт" поискаха временно спиране на търга, тъй като не бяха съгласни с част от разясненията по документацията за изграждането на тръбата. В крайна сметка компанията, която основно работи по договори, свързани с ядрената ни централа, сама е решила да оттегли жалбата си. Според в. "Капитал" компанията е имала забележки по заложената от "Булгартрансгаз" схема за плащане на строителството. Основната критика обаче била насочена към липсата на достатъчно гаранции, че тръбопроводът ще носи съответните приходи.
Проектът за продължение на "Турски поток" през България предвижда изграждане на 500-километрово газово трасе за около 2.86 млрд. лв. без ДДС. Според проведения наскоро пазарен тест се смята, че инвестицията ще бъде възвърната в рамките на около 20 години.
Жалбата на свързваната с енергийния бос Христо Ковачки фирма стана факт, след като "Булгартрансгаз" успешно завърши финалния трети пазарен тест за запълването на капацитета на тръбата. Първите два теста се провалиха, тъй като капацитетът на тръбата трябваше да бъде резервиран на 100% на турско-българската и на сръбско-българската граница.