Промяна във финансирането на туристическия бранш у нас поискаха от Националния борд по туризъм. Изпълнителният му директор Полина Карастоянова заяви, че промотирането на България трябва да се обвърже с постъпленията от туризъм. "1% от приходите в сектора за предходната година трябва да отиват за това. Ако ли не, стартово може да се отделят и малко по-малко - 0.5%", заяви тя.
Карастоянова посочи, че при приходи от 6.9 млрд. лв. за 2017 г. това би означавало около 34.5 млн. лв. за реклама. "В момента тези пари са наполовина", заяви тя. Както и други нейни колеги, Карастоянова отбеляза спад в ранните записвания за лято 2019 г. Една от основните причини за това е именно в оскъдната реклама на страната ни като място за почивка.
"Свидетели сме на много мощни професионални рекламни кампании на страни, които са ни преки конкуренти, като Турция, Мароко, Египет, Тунис и др.", обясни тя. И поиска подкрепа на чартърните програми за привличане на туристи. "Всички мерки, взети по-късно от сега, ще бъдат закъснели", категорична бе Карастоянова.
Само преди десетина дни премиерът Бойко Борисов също заговори за чартърите, но акцентира върху потока на руски летовници у нас. На туристически форум и в присъствието на руския си колега Дмитрий Медведев Борисов заяви, че България ще проучи възможността за дотиране на организирани чартърни посещения. Така страната ни щяла да стане конкурентна на съседните пазари като Гърция и Турция. Колко точно ще струва и как ще се организира това все още не се знае, а експерти на ресорното министерство тепърва щели да дискутират въпроса с кметовете. Самите руснаци обаче настояват най-вече за облекчени процедури при издаването на визи.
ПРОУЧВАНЕ
Проучване за това какъв е образът на България в САЩ, Франция, Чехия, Полша и Испания ще направи Министерството на туризма. За целта ведомството на Николина Ангелкова ще плати над 140 000 с ДДС, а целта е да се види дали чужденците имат личен опит, свързан със страната ни, намерение за пътуване, очакване от дестинацията и др. Резултатите ще бъдат оформени в презентация, съпроводена с анализ на български и английски език, показва регистърът на Агенцията за обществени поръчки.