Медия без
политическа реклама

Управляващите се оплетоха в обясненията си за глобата на БЕХ

Държавният холдинг заяви, че "вероятно" ще обжалва санкцията от 77 млн. евро заради газовия монопол

Теменужка Петкова и Делян Добрев са единодушни - БЕХ е прав. Но ЕК не мисли така.
Снимка: БГНЕС
Теменужка Петкова и Делян Добрев са единодушни - БЕХ е прав. Но ЕК не мисли така.

Опитите на управляващите да смекчат вината си след глобата, която Брюксел наложи на Българския енергиен холдинг (БЕХ) заради газовия монопол, доведоха до поредните абсурдни изказвания. Вчера енергийният министър Теменужка Петкова заяви, че ЕК е санкционирала България не защото са били нарушени антитръстовите правила, а защото комисията "имала съмнения", че съществува риск за достъпа на трети страни до газовата инфраструктура. Държавният холдинг от своя страна заяви в официално заявление, каквото пуска само в изключителни случаи, че от една страна, не вижда своя вина, а от друга - че проблемите вече били отстранени.

В понеделник от Брюксел съобщиха, че глобяват БЕХ и дъщерните му "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" заради злоупотреба с господстващо положение. Те са попречили на други фирми да получат достъп до мрежата, за да участват на вътрешния пазар. Компаниите не са могли и да съхраняват свое гориво в газовото хранилище в Чирен. Жалбата бе подадена от "Овергаз" през 2011 г.

В нарочно съобщение до медиите вчера от БЕХ заявиха, че "вероятно" ще обжалват решението, като ще оспорят както твърденията, така и размера на глобата. Въпреки че принципно плащането на глобата е дължимо в срок от три месеца от датата на решението, в случай на обжалване се предвижда или условно плащане на глобата, която подлежи на възстановяване в случай на успешно обжалване, или предоставяне на обезпечение, подчертават от БЕХ.

Теменужка Петкова, а след нея и премиерът Бойко Борисов обявиха, че единственият начин да избегнат глобата бил да приватизират "Булгартрансгаз" - условие, наложено от ЕК. "В хода на преговорите с Европейската комисия българската страна предложи десетки варианти за реорганизация на газовите дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", заяви и вицепремиерът Томислав Дончев на вчерашното правителствено заседание.

По думите му в рамките на продължилите три години преговори по проблема страната ни е предложила различни мерки, но предложението на ЕК собствеността на "Булгартрансгаз" да бъде сменена чрез продажба на мажоритарен дял, било неприемливо.

Еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер обаче отрече това и заяви, че Брюксел не е притискал България за раздържавяване на дружеството. Комисията настоявала най-вече за разделянето на доставчика и оператора на газовата мрежа от БЕХ.

"През тези три години разговори на различни нива - политически, експерти - многократно сме обсъждали различни варианти за изход от ситуацията. Предложили сме изваждане на "Булгартрансгаз" и "Булгаргаз" не само от БЕХ, но и от структурата на Министерството на енергетиката и да минат към друго министерство, но според ЕК така пак се запазва държавният контрол върху дружествата, дори и да са извън БЕХ и Министерството на енерегетиката", посочи Петкова. Отхвърлено от Брюксел било и предложението в "Булгартрансгаз" с миноритарен дял да участва друг оператор, който да даде на ЕК гаранции за спазване на европравилата.

Сериозните разминавания в твърденията на Брюксел и на кабинета "Борисов" доведоха до остри спорове в парламента. "Да критикуваш ЕС, е нормално, но да набеждаваш ЕК в нещо, което не е искала, за да си спасиш собствената кожа, е антиевропейско", каза вчера лидерът на БСП Корнелия Нинова в декларация от името на партията. "За да оправдае бездействието, некадърността, нарушаването на европейските и българските закони, премиерът на държавата Бойко Борисов си позволи да излъже, че му е поставено условие за приватизация. Както е видно от изявлението на европейския комисар, такова условие не е имало", коментира тя.

Председателят на Комисията по енергетика в парламента Делян Добрев се опита да защити колегите си и посочи, че казусът се точи отдавна. "През тези години са управлявали различни правителства. Много е жалко да се използват такива важни за държавата теми, за да се трупат политически дивиденти", заяви той.

ПОЗИЦИЯ

Тези 77 милиона евро, които ще платим, ще бъдат най-добре похарчените 77 милиона, ако доведат до реална конкурентна среда в енергетиката, заяви бившият министър на околната среда Юлиан Попов. Той коментира, че санкциите са насочени именно към това да се развие пазарната среда. "Големите играчи могат да ни съдят за пропуснати ползи", отбеляза той пред bTV вчера. Относно гласуваното в парламента решение, с което бе избегнат арбитража и отричането на вина по делото за монопол на БЕХ, Попов поиска да знае мотивите на гласувалите депутати. "179 депутати гласуваха. Пет години седяха пред клетката на жирафа и накрая казаха: "Такова животно няма". Той визира решението на депутатите от миналата есен, с което те постановиха с пълно единодушие България да не признава вина за държавен газов монопол.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?