През последните 6 месеца "Булгаргаз" не плаща таксите към турската компания "Боташ", съобщи пред БНТ служебният енергиен министър Владимир Малинов. Според договора, сключен по време на служебния кабинет на Гълъб Донев, до 2036 г. "Боташ" ще получава дневна такса от близо 500 хил. долара за предоставените услуги, независимо те дали се ползват от България или не.
"Получаваме разбиране от турска страна, защото не си търсят парите. Има договорка на политическо ниво и разбиране от турския ми колега", уточни Малинов.
Министърът заяви, че според него договорът не трябва да бъде прекратяван, но да продължи да се изпълнява при различни параметри. Спомена, че в резултат на преговорите, които се водят от лятото, е избрана швейцарска компания, която ще служи за арбитър между "Булгаргаз" и "Боташ". Едно от предложенията му е да се намали капацитета на доставяния от "Боташ" природен газ.
"Отправено е предложение от "Булгаргаз" за намаляване на количествата капацитет, за намаляване на таксата, за разделянето ѝ на постоянна и променлива - постоянни разходи, които да бъдат плащани, и други, които да бъдат заплащани само при ползване на услугата", каза той.
През април предишният парламент даде договора с „Боташ“ на прокуратурата и ДАНС. Тогава депутатите възложиха на енергийното министерство да предоговори условията по споразумението, което се смята за неизгодно за България.
Споразумението е със срок от 13 години и е сключено без клауза за предоговаряне. То дава възможност на България да използва терминали на „Боташ“ за доставката на до 1,5 млрд. куб. метра газ на година. За срока на договора „Булгаргаз“ ще трябва да плати 2,34 млрд. долара. В края на 2023 г. ЕК започна антимонополно разследване на сключения договор. Тогава коментатори заключиха, че намесата на ЕК е коз за България да настоява за промяна на неизгодните клаузи.