Британският гигант BP направи първи износ на LNG от първата фаза на проекта Greater Tortue Ahmeyim (GTA) на шелфа на Мавритания и Сенегал.
Първата партида LNG беше прехвърлена на превозвач от плаващ кораб за втечнен природен газ (FLNG).
Инсталацията GTA FPSO, разположена на приблизително 40 километра от брега, отстранява водата, кондензата и примесите, преди газът да бъде прехвърлен на плаващия кораб за производство на втечнен природен газ (FLNG), разположен на 10 километра от брега, за криогенно охлаждане, втечняване и съхранение преди прехвърлянето му към газовози.
Газовите ресурси на GTA се намират на около 120 километра от брега на морската граница между Мавритания и Сенегал.
GTA, един от най-дълбоките офшорни проекти в Африка с газови ресурси на дълбочина до 2850 метра, бе обявен за „проект със стратегическо национално значение“ от правителствата на Мавритания и Сенегал, се казва в съобщение на BP.
След пълното въвеждане в експлоатация GTA Phase 1 ще произвежда около 2,4 милиона тона LNG на година.
Това е третият голям проект на BP, който се планира да стартира през 2025 г. в съответствие със стратегията на компанията за разширяване на добива.