Медия без
политическа реклама

Все повече хора заделят по-големи суми за имуществени застраховки

Масово се сключват застраховки на дома с премии в диапазона 80-150 лв. годишно

22 Май 2024
Pixabay

Повишава се делът на хората, които застраховат домовете си, както и сумите, които отделят за този вид застраховки. Това показва проучване на Асоциацията на българските застрахователи и "Моите пари", проведено за втора поредна година онлайн сред потребители в столицата и другите големи градове в страната.

Ако през 2023 г. 59% от анкетираните са посочили, че имат застраховка на дома, то през тази година делът им е нараснал на 66%.

Тези проценти са изключителни високи на фона на други статистики, които показват, че малка част от българите застраховат имуществото си, като се изключат застраховките на автомобилите. Авторите на проучването обаче подчертават, че фокусът им е бил населението в големите градове, което е и по-активно.

От Асоциацията на българските застрахователи отбелязват, че ръстът на застрахованите идва най-вече от хора, които доброволно, по своя инициатива, решават да защитят дома си, а не го правят по задължение, защото е условие да изтеглят ипотечен кредит за закупуване на жилището. Едва 12% са закупили имотна полица заради изискване на банката, свързана с отпускането на ипотечен кредит, се посочва в проучването. 

Освен това хората вече са склонни да плащат и по-големи суми за защита на дома си от различни рискове като кражби, пожари, наводнения, погубване на имущество. Тази година почти всеки втори с имуществена застраховка е посочил, че полицата му е между 80 и 150 лв. годишно, докато предната година в този диапазон са били 1/3 от анкетираните.  

Осигуряването на спокойствие и финансова стабилност на семейството е водещият мотив за закупуване на имотна полица за 65% от анкетираните. Зачестяващите природни бедствия мотивират 8% от потребителите да потърсят застрахователна защита, а 6% посочват като причина достъпните цени на този вид застраховки.

При миналогодишното проучване преобладаваше делът на хората с полици за 40-80 лв. годишно - 36%. Тази година обаче техният дял спада до 21%.

Между 150-300 лв. годишно плащат 22% от анкетираните, подобен е бил делът и през 2023 г.

От проучването не става ясно дали по-големите суми, отделяни за застраховане на дома тази година, се дължат на повишение на цената на имуществените застраховки или на повишен интерес от страна на потребителите да правят застраховки на реалната стойност на имота. Години наред по-популярни са имуществените застраховки с лимит на отговорност, при които застрахователите предлагат някаква фискирана застрахователна сума, съобразена с финансовите възможности на клиента. Тя не е достъчна да изплати всички щети, ако имуществото е погинало, а покрива само донякъде щетите.  Офертите варират в широки граници – от 20 хил. лв. до 150 хил. лв. застрахователна сума, при които цените са наистина „бюджетни“ - при най-ниските нива на лимити, например, премиите могат са в рамките на 20-40 лв. на година.

Ако се застрахова жилището на реалната му стойност и при добро покритие на рисковете, тогава премиите се вдигат до 100-180 лв. средно на година. За София например минималната застрахователна сума на квадратен метър е около 1000 лв.

От Асоциацията на българските застрахователи смятат, че положителните тенденции в имущественото застраховане, се дължат на по-голямо осъзнаване на собствениците на имоти от необходимостта от застрахователна защита по отношение на личното си имущество. Както и на нараснало доверие към застрахователите. Изборът на застраховка при половината от анкетираните е въз основа на препоръка от застраховател. Предната година по-малка част от анкетираните - 36%, са посочили, че разчитат на застраховател при избор на полица.

Близо половината от анкетираните са завеждали застрахователни претенции по застраховките си (48%), като близо 90% от тях са получили обезщетение. Данните от година по-рано са сходни, т.е. няма значителна промяна в тази област.

 

Последвайте ни и в google news бутон