Правителството отпусна 20 млн. лв. на Българската академия на науките (БАН) за увеличение на възнагражденията на учените. С тези средства ще се повишат началните размери на основната работна заплата на академичния състав, считано от 1 януари 2022 г., съобщават от МОН. За разлика от учените, заплатите на учителите например бяха увеличени от 1 април.
Допълнителните средства за БАН се отпускат за изпълнение на индикатори за научно и иновационно развитие, определени в споразумение между МОН и БАН, както и за проекти, разработени от учените по критерии, приети от Академията, посочват от МОН. И тук прави впечатление, че споразумението е подписано между министерството и академията, докато 20-те млн. лв., които трябва да получат държавните университети за 2022 г., ще им се предоставят само ако приемат методиката за атестация, едностранно подготовена от МОН.
Освен повишаване на дела на публикациите в авторитетни списания, споразумението на БАН с МОН предвижда повишаване на патентната активност на изследователите с 10%. Академията ще привлече още 40 млади изследователи и нови докторанти, като им осигури по-добри условия за кариерно развитие. БАН ще разработи редица проекти, сред които ще има и такива, по които ще бъдат включени учени, пострадали от военната инвазия в Украйна.
21 национални програми
Днес правителството одобри и 21 национални програми за развитие на образованието. Две от тях са нови - "Заедно в изкуствата и спорта" и "Подкрепа на образователните медиатори и социалните работници". С първата програма ще се инвестират 90 млн. лв. в личностното развитие на учениците чрез занимания с колективни спортове и изкуства. С 10 млн. лв. по другата нова програма ще се осигурят възнагражденията на не по-малко от 900 медиатори и социални работници - както вече назначени, така и нови.
ПРЕХОДНИ ОСТАТЪЦИ
Днес кабинетът предостави 17.6 млн. лв. на държавните училища към културното, спортното и образователното министерства, с които се възстановяват техните преходни остатъци от 2021 г. (съответно 3.9 млн. лв., 898 хил. лв. и 12.8 млн. лв.). За разлика от другите държавни институции по закон детските градини, училищата и центровете в сферата на образованието не губят средствата, останали им от предходната година. С разчетените 22 млн. лв. по бюджета на МОН за 2022 г. ще се осигури възстановяването на останалата част от остатъците за 2021 г. на училищата, финансирани от МОН.
НОВ ЗАМ.-МИНИСТЪР
Мариета Георгиева е новият заместник-министър на образованието и науката, назначен със заповед на премиера Кирил Петков днес. Георгиева е специалист в сферата на професионалното образование. Над 20 г. е директор на професионална гимназия "Проф. д-р А. Златаров" във Видин. Била е национален експерт по Европейската препоръка за трансфер на кредити в професионалното образование и обучение (ECVET) към Центъра за развитие на човешките ресурси. Има богат опит като учител по електроника и информатика, както и като преподавател по информационни системи в бизнеса и управленски информационни системи в локалния център на Нов български университет във Видин. Мариета Георгиева е машинен инженер с диплома от Техническия университет в София. Завършила е също математика и информатика в СУ, има магистратура по образователен мениджмънт от ЮЗУ. Двукратен носител на почетното отличие на МОН "Неофит Рилски" за цялостна високопрофесионална дейност в системата на образованието.
Преди седмица от МОН си тръгна зам.-министър чл. кор. Константин Хаджииванов. От МОН обясниха, че той е напуснал, защото е спечелил голям научен проект, по който тепърва трябва да работи.