Медия без
политическа реклама

Без компромис: Изпитите в 10 клас тази година няма да се отменят

На вузовете скоро може да бъде разрешено да отворят аудиториите за лекции и упражнения за всички, стана ясно след среща в МОН

14 Май 2021Обновена
Първите изпити т.г. са за зрелостниците - на 19 и 21 май
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Първите изпити т.г. са за зрелостниците - на 19 и 21 май

Изпитите по български език и по математика в края на 10 клас т.г. няма да бъдат отменени, както настояваха родители и учители, включително и Омбудсмана Диана Ковачева. Това става ясно от позиция на новия екип на просветното министерство, чието управление пое проф. Николай Денков.

НВО-то в края на 10 клас бе заложено с новия училищен закон, като за първи път трябваше да се проведе през 2020 г.  Заради пандемията и внезапно започналото дистанционно обучение обаче, което не навсякъде тръгна гладко, то бе отменено. Т.г. някои учители и родители настояха да се случи същото, защото учениците пак са учили дълго време онлайн и подготовката им не е така задълбочена, както при присъственото обучение. Позицията на много директори обаче, както и на вече бившия министър Красимир Вълчев бе, че изпитите за десетокласниците не бива да се отменят, защото сега обстановката е коренно различна от преди година и вече има достатъчно натрупан опит с онлайн обучението.

Новият екип на МОН днес потвърди същата позиция. "През тази учебна година няма основание изпитите да бъдат отменени или включеният в тях учебен материал да бъде съкратен, защото образователният процес не беше прекъсван, а броят на реално взетите учебни часове дори е по-голям от предишни години, когато имаше грипни ваканции и екскурзии. Макар и обучението от разстояние в електронна среда да не може да замести изцяло присъствените занятия, бяха създадени условия учениците да придобият необходимите знания и ключови компетентности", посочват от МОН. Според тях такова е и масовото мнение на преподавателите. Съюзът на работодателите в системата на народната просвета също настоява да не се правят никакви промени в образователния процес до края на учебната година, припомнят те.

Освен това, МОН се позовава и на железен законов аргумент, според който няма как изпитите да бъдат отменени. "Провеждането на национално външно оценяване (НВО) в края на Х клас е задължително според Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО). Отлагането му за определена учебна година може да стане само с решение на Народното събрание, както се случи през миналата учебна 2019-2020 г. В настоящата ситуация обаче това не е възможно, защото няма действащ парламент", обясняват от ведомството. Оттам посочват, че форматът на изпитите е заложен в държавния образователен стандарт за оценяването на резултатите от обучението на учениците през 2016 г. А още преди началото на настоящата учебна година, с цел прозрачност и предвидимост, моделите на НВО са били оповестени на сайта на МОН.

Резултатите от НВО в 10 клас са важни за учениците от обединените училища, които кандидатстват с тях за местата от допълнителния план-прием за продължаване на образованието си във втори гимназиален етап (въпросните ученици са под 1000) ."Тези резултати са индикатор, чрез който се измерват придобитите компетентности, установят се пропуските на учениците и необходимостта от компенсиране чрез консултации, допълнително обучение и др. Както и останалите външни оценявания, това в Х клас има голямо значение за разработването и прилагането на политики и мерки, насочени към подобряване на качеството на образованието на ниво паралелка, училище, регион, държава", мотивират се от министерството.

 

ДАТИ

Изпитът по български за 10-класниците ще е на 16 юни, а по математика - на 18 юни. На същите дни са и изпитите за 7-класниците, но те започват в 9 ч., докато началото на НВО-то за десетокласниците е един час по-рано - от 8 ч. Началото на тазгодишният изпитен маратон пък започва другата седмица - с матурите за зрелостниците, които са на 19 май по български и на 21 май по предмет по избор. На 27 и 28 май са тестовете за 4-класниците.

          

СЪДЕЙСТВИЕ

Междувременно, след спешна среща между проф. Денков и ректора на СУ проф. Анастас Герджиков стана ясно, че скоро вузовете може да получат разрешене да отворят аудиторите за лекции и упражнения. "Поставих молба към проф. Денков да ни съдейства пред здравния министър, за да може ректорите сами да преценяват дали всички студенти да се върнат в  аудиториите. Това вече се е случило частично - бяха разшерение практиките. Сега искаме възможността там, където е необходимо, да възстановим всички лекции и упражнения. Това трябва да е решение на висшите училища, защото някои студенти казват, че не могат да си намерят квартира за един месец, ако трябва да се връщат за малко в университетите. Нека има такава възможност, но да не е задължителна", обясни проф. Герджиков, който е и шеф на Съвета на ректорите. Просветният министър се ангажира скоро да говори с колегата си от здравното министерство и да намерят решение на въпроса до дни.

 

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до министъра на образованието Красимир Вълчев с настояване да бъдат отменени изпитите за Национално външно оценяване (НВО) след завършване на 4-и и 10-и клас през настоящата учебна година. Повод за препоръката на доц.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата