Медия без
политическа реклама

Детските градини отварят от 22 май

Няма да се изискват медицински бележки преди постъпване на децата в забавачка

19 Май 2020ОбновенаСИЛВИЯ ГЕОРГИЕВА
Брифинг на министрите на образованието Красимир Вълчев и на здравеопазването Кирил Ананиев

Брифинг на министрите на образованието Красимир Вълчев и на здравеопазването Кирил Ананиев

Posted by БНР - Програма Хоризонт on Tuesday, May 19, 2020

Детските градини ясли ще могат да възстановят работата си от 22 май тази година, обяви здравният министър Кирил Ананиев на бирифнг в МС. По думите му това ще стане при ясни противоепидемични мерки и строго спазване на хигиенните изисквания, като кметовете са тези, които трябва да създадат организация по откриването на яслите и градините и тяхното функциониране.

Общините следва да вземат решение кога да бъдат отворени детските градини между 22 май и 1 юни, като това трябва да стане след проучване и запитване на всеки родител. Родителите ще подписват декларация за информирано съгласие и отговорност, с която декларират, че са запознати с всички мерки, които са предприети в градината и че доброволно са пожелали тяхното дете да постъпи в градината или яслата.

Ананиев посочи, че ще се тества извадка от около 1000 педагози в градините, за да се види тенденцията. Няма да се изисква медицинска бележка за децата, които постъпват на градина. Няма да се залага изискване и за максимален брой деца в група, тъй като очакванията на МОН са средната посещаемост в група да е от около 10-11 деца, а в големите градове - по около 12-18 с тенденция те да намаляват през летните месеци. По-голяма част от занятията на децата следва да се провеждат навън, на открито. Между групите и учителите ще трябва да се осигурява дистанция, но не и в самите групи. Първият ден ще се мери температурата на всички деца, а следващите - само на тези, които имат някакви симптоми. Първоначално здравният министър заяви, че трябва да се използват живачни термометри, защото те са по-точни от електронните, но ден след това промени позицията и коментира, че ще се използват само електронни такива, "тъй като живачните са забранени и са само спомен от миналото". Ще се увеличи времевият интервал, през който децата могат да идват сутрин на градина. Те ще бъдат вземани от учителите от входовете на градините, за да няма струпване на хора, а ако вали - от предверията на детското заведение. Градините ще трябва да вземат и строги мерки за дезинфекция както вътре в помещенията, така и навън в дворовете и на спортните площадки с най-добрите дезинфектанти.

22-ри май е петък, т.е. очакванията са тогава да отворят сравнително малък брой градини. Реално по-голяма част от детските заведения ще могат да отворят след другата седмица, като най-голяма готовност към този момент имат частните градини.

Просветният министър Красимир Вълчев два пъти апелира родителите, които имат възможност, да не пускат децата си на градина, тъй като опасността от коронавирус не е отминала, особено тези, които имат в семействата си възрастни хора или пътуват с градския транспорт. Според проучване на МОН сред 95 хиляди родители 38% от тях са готови веднага да пуснат децата си, но 30% се колебаят и чакат мнението на специалистите. "Това е нашият апел", коментира още Вълчев. Само 10% от учителите в градините са заявили, че биха се въздържали да се върнат на работа, което според него означава, че няма да има проблем с обезпечеността на системата с кадри.

Ако в дадена градина се установи заразяване с коронавирус, ще се действа така, както и при установяване на морбили, скарлатина и т.н., посочи д-р Ангел Кунчев. "Там, където има отделни групи, където децата са по-големи, се поставя под карантина групата само. Но ако са по-малки децата, ще се поставя под карантина цялата градина. Ние нямаме притеснения за децата и здравето им, имаме повече притеснения за персонала, който работи там, защото децата могат да пренесат инфекция", добави още Кунчев.

Преди дни премиерът Бойко Борисов заяви, че детските градини може да заработят отново около 24-и май. От Съюза на работодателите в системата на народната просвета пък разпространиха преди ден въпросите на учителите от детските заведения заедно с техните отговори, получени от образователното министерство. От тях също стана ясно, че няма да могат да се направят тестове на целия персонал (вероятно в близкия месец ще се тестват само няколко хиляди педагози), няма да се изискват изследванията и от децата, за да няма струпвания пред лекарските кабинети и лаборатории. Отговорност за тяхното здравословно състояние ще носят родителите.

 

СОФИЯ

Малко по-късно от съобщение на Столичната община стана ясно, че детските градини и ясли в София отворят врати на 26 май, първият работен ден след почивните дни.

"Децата ще се приемат при спазване на всички противоепидемични мерки и при проверка на здравословното им състояние на входа на детските заведения. Всяка сутрин тяхното здравословно състояние ще се проверява от медицинския персонал на детската градина, като децата с висока температура и грипоподобни симптоми трябва да останат вкъщи до пълното си възстановяване. При приема на децата няма да се изискват медицински бележки", посочват оттам. Директорите ще имат задача да организират ежедневна дезинфекция на детските площадки и 4 пъти на ден дезинфекция на помещенията. Те ще трябва да организират работата на детските градини така, че да се осигури дистанция между различните групи и между персонала и родителите. Увеличава се времето за провеждане на занимания навън при хубаво време. При игрите навън ще се следи заедно да играят само деца от една група.

Посещенията на родители вътре в помещенията остава забранено. Декларацията за прием на децата, която разработва Министерството на образованието, ще бъде качена на сайта на общината, както и на детските градини и всеки родител ще може да я попълни предварително. "Посещението е само по желание на родителите, а препоръката е децата, за които има кой да се грижи, да остават вкъщи. Отсъствията на децата ще се извиняват по служебен път", уточняват от общината.

За да се гарантира сигурността на персонала, директорите ще организират поетапно тестване. Част от детските градини и ясли вече са тествали по-възрастните служители и тези, които имат съпътстващи или хронични заболявания.

Кметът на София Йорданка Фандъкова е възложила на директорите да влязат в контакт с родителите и до петък да имат приблизително точен брой на децата, които ще посещават детски градини и ясли. По предварителни данни голяма част от децата ще останат вкъщи, но директорите имат готовност да реорганизират работата при събиране на повече деца от една група. До 26 май всички дворове на детски градини трябва да бъдат окосени и обработени против кърлежи. Персоналът ще получи точни инструкции за поддържане на хигиената в двора и помещенията, а екипи на Столичната община ще извършват периодични проверки.

 

Още по темата