Медия без
политическа реклама

Диктовката на изпита в 4-ти клас ще се пуска на аудиозапис

Учители и родители се притесняват, че това ще затрудни децата

Илияна Кирилова

Диктовката на изпита по български език в 4-и клас няма да се чете от учител, както досега, а ще се пуска на учениците на аудиофайл. За тази новост алармират притеснени учители във фейсбук групата "За качествена и иновативна образователна система". Според доста от коментарите това ще стресира и допълнително ще затрудни децата.

"Указанията, свързани с новия формат, втрещяват учители с дългогодишен опит, минали през какво ли не. Тазгодишната диктовка да бъде на аудиофайл. Някой си там чете диктовката с темп, с който децата не са свикнали. Нормално е да не успеят да запишат всичко и, както днес се изказа един мой колега, някои от тях да започнат да плачат, а други ядосано да си хвърлят химикалките", е написала учителката Мария Николова във фейсбук. По думите й диктовката на аудиофайл предполага, че във всяка стая е необходима съответната качествена техника, за да се чува ясно и достатъчно силно, а такава няма навсякъде. Николова посочва, че масово колегите й в 4-и клас са пробвали такъв вид диктовка и споделят, че децата се затрудняват.

За промяната на тазгодишното национално външно оценяване потвърдиха пред "Сега" и от МОН. В модела на НВО в 4-ти клас, публикуван в сайта на ведомството, няма и дума за аудиодиктовка. Тя обаче присъства в указанията на министерството, изпратени до директори на училища, обясниха оттам.

От министерството посочиха, че идеята е всички четвъртокласници да бъдат поставени при равни условия, т.е да слушат текста с еднакво темпо. От министерството се надяват по този начин да се преодолее субективният фактор с по-бързото или по-бавно четене на диктовката от различните учители. Относно техническото осигуряване на аудиозаписа оттам смятат, че школата у нас вече имат придобит опит от външното оценяване в 7-ми клас, както и от това по чужд език, т.е имат необходимата техника за слушане на аудиофайла. Ако възникне неизправност с възпроизвеждащото устройство, то директорите ще трябва да осигурят резервно такова.

Новост на тазгодишното НВО за 4-клас, което ще се проведе на 27-и май 2020 г. от 10 ч., е и, че на него ще има видеонаблюдение. На следващия ден - 28-и май т.г., отново в 10 ч. четвъртокласниците ще се явяват и на изпит по математика.

Преди ден над 500 родители изпратиха петиция до просветния министър с настояване за промяна на изпитите в 7-и клас. По-конкретно те негодуват срещу разделянето на теста по математика на две части, както и срещу това, че времето за първия модул е недостатъчно за решаването на предвидените в него 20 задачи. За тази година не се предвиждат други новости в изпитите за седмокласнициите, освен увеличаване на авторите, върху които те ще бъдат препитвани - от 12 на 20. За догодина обаче от МОН направиха заявка за промяна на задачите, които да са доста по-практически ориентирани.

 

ЗА КАКВО ДА СЕ ГОТВЯТ ЧЕТВЪРТОКЛАСНИЦИТЕ

Тестът за НВО в края на 4-и клас е с продължителност 60 минути и включва 3 части, всяка от които съдържа различен брой задачи, обвързани с конкретен текст. Първата част е диктовка и езикови задачи с избираем отговор. Диктовката е между 40 и 60 думи и с прогнозно време за изпълнение 10 минути. Чрез нея ще се проверяват умения за прилагане на изучени правописни, но не и пунктуационни правила. Езиковите задачи към диктовката са от 6 до 10 броя с избираем отговор и са насочени към базови компетентности, свързани с приложния характер на езика. Избираемите отговори са три, като само един е верен. Втората част на теста се състои от текст и задачи за четене с разбиране към него - 3 задачи с избираем отговор и 6 задачи със свободен отговор (прогнозното време за изпълнение тук е 25 минути). Третата част на НВО-то включва задача с творчески характер, която може да е свързана със създаване на кратък текст със свободен отговор на въпрос, редактиране на текст, създаване на кратък текст по картинка/ картинки, създаване на текст по картинка и словесна опора и др. Въпросният текст е с обем от 3-5 изречения и с прогнозно време за изпълнение 15 минути.

 

Още по темата