Училищни директори са силно притеснени от зададените от МОН проценти на професионални и профилирани паралелки в 8 клас, които трябва да постигнат през 2024/25 г., става ясно от писмо на Съюза на работодателите в системата на народната просвета, изпратено до просветния министър. В него те молят за преосмисляне на зададените стойности, за да не се стига до напрежение.
Oт години МОН провежда политика по намаляване на профилираните паралелки за сметка на увеличаване на професионалните - заради недостига на кадри за икономиката. Няколко области към момента изостават от масовата тенденция двата вид паралелки да са в съотношение поне 50:50 - София, Шумен, Кърджали и Смолян. Специално за София процентът на професионалните паралелки е от най-ниските - 42 на сто. Зам.-министърът на образованието Мариета Георгиева заяви пред просветната комисия, че за 2024/25 г. МОН планира известно забавяне на ръста на професионалните паралелки, за да се коригират някои дисбаланси по регионите и да се отговори на нуждите на бизнеса.
В писмото, изпратено от МОН на директорите, зададените стойности за страната са 60% професионални паралелки, 40% профилирани и под 1% паралелки по изкуства, разказа председателят на СРСНПБ Диян Стаматов. По думите му директорите подкрепят нагласите за повече паралелки с професия, както и изучаване на предмети в областите, които са STEM. Опасенията им обаче са, че в предложените целеви стойности не е отразената регионалната специфика. "Не е възможно само с формули и стриктни параметри да се влезе в характеристиката на региона. Категорично, този вариант на крайно централизиран, математически обусловен и без никаква възможност за гъвкавост план-прием създава възможности за много регионални проблеми, заличаване на специалности, профили и професии, които са желани от родителите. Опитът на МОН да вкара в типова рамка образователните институции е професионално опасно", казва той в писмото си.
В него се посочва, че според училищния закон план-приемът е решение на педагогическия състав, а не еднолично решение на училищните директори, както и че е професионална отговорност на началника на РУО да вземе окончателното решение за броя паралелки след предложения план-прием от училището. Затова и директорите настояват съотношенията да имат препоръчителен характер, а не задължителен. "Не е добра повсеместно наложилата се практика от настояване за "доброволно отказване" на педагогически колективи от предложена паралелка", казват те. Според тях в градове като София, Пловдив, Варна и Бургас предложените целеви стойности биха довели до сериозно недоволство, както и необходимост от разкриване на нови паралелки след второ класиране. По думите им съгласно писмото на МОН паралелките трябва да се планират при средна пълняемост от 22-24 ученици. "Успоредно с това с наложената рестрикция за фиксиран брой паралелки ще се стигне на много места до паралелки с чувствително по-висока пълняемост, дори някъде средно по 26 в паралелка", казват те.
На 100 деца само 1 ще се занимава с изкуство?
Намаляването на паралелките от област "Изкуства" също буди сериозно безпокойство у директорите - не само защото, според тях, това влиза в пряко противоречие с изпълнение на целевата стойност за STEM паралелки (в които влизат и такива от областта на изкуствата). "Процентът само на паралелките в училищата кък министерството на културата в някои области е по висок от 1% и предопределя невъзможност от планиране и след това реализиране на паралелки в област изкуства на различни места", се казва в писмото.
"В изкуствата не влизат само музикално, танцово и изобразително изкуство, но и аудио-визуална изкуства и техники и производство на медийни продукти", коментира Асен Александров, директор на 51 училище в столицата, което предлага именно подобни специалности от областта на изкуствата - като компютърен график, компютърен аниматор, графичен дизайнер и др. (които са и STEM - бел. ред.) "По компютърна анимация не се правят само сайтове, тук се учат всички компютърни програми, в които има симулация, например програмите за шофьорите и др.", казва той. По думите му дори намалението да се отнасяше само за музика, танци и изобразително изкуството, орязването до 1% е изключително голямо - близо 6 пъти. "От 100 деца само едно да се занимава с изкуства. Защо? Това звучи обидно. Някои деца се интегрират в образованието именно през изкуствата", казва той. По думите му София е със специфичен профил и само 20% от училищата са професионални, т.е. трудно може дори физически да се отговори на изискването за 60% професионални паралелки.
Целевата стойност за столицата отново е горе-долу като м.г. - 42.3% места за професионална подготовка за 2024/25 г., което за поредна година е доста под нивото в останалите градове. Процентът на местата в STEM паралелки в София пък следва да е 52,25% от общия брой места в профилирани и професионални паралелки.