Нови специалности ще имат възможност да изучават учениците в професионалните гимназии и паралелки от следващата учебна година, съобщават от МОН. Предложеният държавен план-прием предвижда на национално ниво да бъдат разкрити такива в София, Пловдив и Мадан.
В Софийската професионална гимназия "Княгиня Евдокия" за първи път ще се изучават специалностите театрален кино и телевизионен декор и художествено осветление за театър, кино и телевизия, като втората специалност досега се е изучавала само в Национална гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив (училище към министерството на културата). Гимназистите в професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване в Пловдив ще имат възможност да усвоят тапицерство и декораторство, професия "техник-технолог в дървообработването“ - дуална система на обучение с разширено изучаване на чужд език. Професионална гимназия "Васил Димитров" в Мадан предлага обучение по хидрогеология и геотехника, професия "техник геолог" - в дневна форма на обучение с разширено изучаване на чужд език.
На областно ниво изцяло нови специалности ще има в 25 области на страната. Най-много ще бъдат разкрити в Смолян - 7. Сред тях са компютърна графика (професия "компютърен график"), парково строителство и озеленяване (професия "техник-озеленител"), интериорен дизайн (професия "дизайнер") и хидрогеология и геотехника (професия "техник геолог").
По пет нови специалности ще има в областите София-град, Бургас и Русе. В столицата сред тях са електрически машини и апарати (професия "електротехник"), програмиране на роботи (професия "програмист на роботи") и организация и технология на козметичните услуги (професия "козметик"). Във Велико Търново гимназистите за първи път ще могат да изучават как да работят с деца и семейства в риск, а в Бургас - модерни танци.
Припомняме, че през учебната 2023/24 г. е планирано да бъдат разкрити 1504 професионални паралелки с прием в осми клас, което е 60.38% от всички. Профилираните паралелки в страната пък ще са около 987.