Медия без
политическа реклама

Франция забранява пробно мобилните телефони в училище

Експериментът "дигитална пауза" в 200 средни училища може да бъде разширен в цялата страна през януари

29 Авг. 2024
Френските ученици няма да разполагат с телефоните си дори и в междучасията.
СНИМКА : ИЛИЯНА КИРИЛОВА
Френските ученици няма да разполагат с телефоните си дори и в междучасията.

Франция ще изпробва забрана на мобилните телефони в училище за ученици до 15-годишна възраст, опитвайки се да им даде "дигитална пауза". Ако експериментът бъде оценен като успешен, може да бъде въведен в цялата страната от януари 2025 г., пише "Гардиън".

Малко под 200 средни училища ще участват в експеримента, който ще изисква от младежите да предават телефоните си още при пристигането си в училище. Той на практика разширява обхвата на закона, действащ от 2018 г. - той забранява учениците в основните и средните училища да използват телефоните си в помещенията, но им позволява да ги задържат в себе си. Съобщавайки за предстоящата мярка във вторник, действащият министър на образованието във Франция Никол Белубе заяви, че целта й да осигури на младежите "дигитална пауза". "Ако процесът се окаже успешен, забраната ще бъде въведена във всички училища от януари", коментира Белубе.

Комисия, създадена от президента Еманюел Макрон, изрази загриженост, че прекомерното излагане на децата на екрани има пагубен ефект върху тяхното здраве и развитие. Доклад от 140 страници, публикуван през март, заключава, че има "много ясно единодушие относно преките и косвените отрицателни ефекти на цифровите устройства върху съня, заседналия живот, липсата на физическа активност и риска от наднормено тегло и дори затлъстяване... както и на зрението". В него се казва, че "хипер" използването на телефони и други цифрови технологии е лошо не само за децата, но и за "обществото и цивилизацията". Докладът препоръчва използването на мобилни телефони от деца да бъде контролирано на етапи: никакви мобилни телефони преди навършване поне на 11 години, мобилни телефони без достъп до интернет между 11 и 13 години, телефони с интернет, но без достъп до социални медии преди 15 години.

Докладът също така предлага деца под 3 г. да не бъдат излагани изобщо на цифрови устройства, които според него "не са необходими за здравословното развитие на детето". "Трябва да поставим цифровия инструмент на мястото му. Най-малко до 6-годишна възраст детето няма нужда от дигитално устройство, за да се развива. Трябва отново да научим родителите как да играят с децата си", каза Серван Мутон, невролог и неврофизиолог, работещ към комисията. 

Забраната на телефоните в училищата отдавна се обсъжда в цяла Европа. В държавите, където съществуват подобни забрани, те най-често се ограничават до забрана на използването на смартфоните в клас, но без да има изискване те да се предават от децата при влизането им в училище. Това обаче се определя от редица експерти не като забрана, а по-скоро като неизпълнимо желание. Оставянето на телефоните у учениците почти сигурно означава, че те ще продължат тайно да ги гледат, скрити в скута или в учебниците.

М.г. ЮНЕСКО излезе с доклад, според който прекомерната употреба на мобилни телефони в клас и у дома може да бъде разрушителна, да доведе до понижаване на образователните резултати и да се отрази отрицателно върху емоционалната стабилност на децата. Организацията препоръча смартфоните да бъдат забранени в училищата, за да се преодолее разсейването в класната стая, да се подобри ученето и да се защитят децата от кибертормоз.

 

Практики

В Германия няма официални ограничения, но повечето училища са забранили използването на мобилни телефони и цифрови устройства в класните стаи, освен ако не се ползват за образователни цели, пише още "Гардиън". В Холандия от началото на тази година в класните стаи в средните училища е в сила квази забрана, но само като препоръка, а не като законово задължение. От новата учебна година това указание ще важи и за основните училища.

Италия рано въведе забрани за телефоните в училище - първо въведе такава през 2007 г., през 2017 г. я облекчи, а през 2022 г. я наложи отново, като тя се прилага за всички възрастови групи. През февруари тази година британското правителство издаде насоки за училищата "за забрана на използването на мобилни телефони през целия учебен ден", но каза, че отделните директори и ръководители трябва да решат каква да е политиката им за използване на телефони. Португалия експериментира с компромисно решение, въвеждайки няколко дни без телефон в училищата всеки месец, докато в Испания училищата в някои автономни региони са наложили забрана, но без да има забрана в цялата страна.

Преди две месеца и Кипър обяви, че ще забрани мобилните телефони в училище. У нас забрана няма, само отделни училища са въвели такива практики за по-малките си ученици.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата