Предвиденото увеличение на учителските заплати да ги направи 130% от средната заплата, а не 125%, както е предвидено. Това означава 15-17 до 20%, съобщи днес просветният министър проф. Галин Цоков, цитиран от БТА. „Не може да конкретизираме, защото Министерството на финансите трябва да определи размера на средната работна заплата и на базата на нея да се направи преизчисление, както и да се определи колко милиона допълнително ще бъдат необходими. Когато имаме вече тази рамка на бюджета за 2025 г., ще можем да кажем точно", допълни проф. Цоков. Той коментира, че предложението за тези 130% увеличение спрямо средната работна заплата е внесено след отраслов съвет като прогнозите са това да са допълнително около 600 млн. лв. в бюджета, свързан с училищното образование. Миналата година увеличението от 125% е било на базата на такава средна работна заплата, че реалното измерение е било в размер на около 8,5-9%.
„На последното заседание на Министерски съвет бе прието решение бюджетът да се внесе и обсъжда след конституирането на новото Народно събрание и комисиите в него. Затова и официално с Министерство на финансите не са водени разговори за тази рамка на бюджета, която те предложиха. Очакваме обсъждането на тази рамка да приключи след конституирането на новия парламент", допълни министър Цоков.
На този фон лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов огласи разчети на МФ за овладяване на дупката в бюджет 2025, сред които има и замразяване на заплатите на учителите и полицаите. Още за това: