Медия без
политическа реклама

МФ гласи скок на данъци и осигуровки

Предлага се отлагане на вдигането на заплати на полицаи и учители за 2026 г., съобщи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

04 Ноем. 2024Обновена
Връщането на 20% ДДС за ресторантьорите е само една от мерките за повече приходи в бюджета.
Илияна Кирилова
Връщането на 20% ДДС за ресторантьорите е само една от мерките за повече приходи в бюджета.

Драконовски мерки за свиване на дефицита в хазната догодина е представила служебният финансов министър Людмила Петкова пред ГЕРБ. Сред тях са повишение с 3% на осигурителните вноски към държавния фонд "Пенсии", въвеждане на данък върху свръхпечалбите на банките, завишаване на таксите на хазарните фирми, нов данък за облагане на добива на полезни изкопаеми на мястото на концесионни такси.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов лично оповести на брифинг какви предложения за запълване на дупката в хазната е преложила министър Людмила Петкова. Преди седмица тя обяви, че ще представи след сформирането на новото Народно събрание проектобюджет с 3% дефицит. Тогава обаче Петкова увери, че МФ не предвижда увеличаване на данъци.

От думите на Борисов стана ясно, че е изпратил Теменужка Петкова на среща с финансовия министър, за да разбере дали наистина догодина се очертава дефицит от 18 млрд. лв., защото много анализатори смятат, че тези заплахи са преувеличени.  "Като се извадят 6 милиарда, за да се направи бюджет с 3% дефицит, излиза, че остават 12 милиарда да бъдат запълнени. МФ е направил разчет как да стане това", каза Борисов. 

Той изчете следните предложения на МФ:

- увеличение с 3% на осигуровките за първи стълб на пенсионната система, от което ще влязат 1.8 млрд. лв. допълнителни приходи;

- възстановяване на 20% ДДС за ресторантьори и за хляба - допълнителен приход от 400 млн. лв.;

- увеличаване на акциза на цигарите;

- въвеждане на данък върху свръхпечалбите на банките;

- увеличаване на таксите върху хазарта от 20% на 30%;

- въвеждане на данък върху добива на подземни богатства и премахване на концесионните такси.

Предлагат се мерки и по свиване на разходната част на бюджета. Сред тях са отлагане за 2026 г. на планираното повишение на заплатите в системата на МВР и Министерство на отбраната, както и на учителите. Освен това се предлага и намаляване с 10% на издръжката на администрацията.

"ГЕРБ такъв бюджет няма да гласува", отсече Борисов. Въпросните разходи, които влошават финансите на държавата за догодина, бяха гласувани охотно от ГЕРБ през тази и по-предната година. 

На този фон просветното министерство обяви, че ще иска даже по-голям ръст на учителските заплати, макар и с уточнението, че разговорите с МФ тепърва започват. Още за това:

Предвиденото увеличение на учителските заплати да ги направи 130% от средната заплата, а не 125%, както е предвидено. Това означава 15-17 до 20%, съобщи днес просветният министър проф. Галин Цоков, цитиран от БТА.

АЛТЕРНАТИВЕН БЮДЖЕТ

Въпреки, че още няма проектобюджет за 2025 г., от Института за пазарна икономика представиха традиционния си алтернативен бюджет, за да покажат, че свиване на дефицита може да се постигне и без увеличаване на данъци и осигуровки.

ИПИ насочват вниманието си основно към обуздаване на публичните разходи. "Винаги, когато бюджетните разходи надхвърлят 40% от БВП, автоматично сформираме дефицит, защото приходната част обикновено е 37-38% от БВП", посочи Петър Ганев. За 2025 г. според икономистите на института не е драматично, ако бюджетният дефицит е 3%, но трябва да има план за плавното му премахване и преминаване към балансиран бюджет в следващите години.

Като мерки за овладяване на разходите икономистите от ИПИ предлагат:

- Намаляване на заетите в публичния сектор чрез структурни реформи, включително дерулация, приватизация и оптимално изграждане на електронни услуги.

"Броят на заетите в обществения сектор за последните 5 години се е увеличил с 15 000 и с 1000 души в администрацията. За същия период населението в трудоспособна възраст се свива с 300 000 души", отбеляза Лъчезар Богданов.

- Тавани за нарастването на бюджетните разходи, съобразени с икономическия растеж и преразглеждане на някои решения на парламента, които тежат на бюджета.

Става въпрос за планираното повишение на заплатите в МВР с 30 до 50%, което означава догодина разходите за издръжка да скочат с допълнителни 1.2 млрд. лв. към тазгодишните над 2.5 млрд. лв.  А също така и заплатите в Министерство на отбраната, където се очакват ръст от 600 млн. лева, както и увеличението на заплатите в образованието.

- Допълнително финансиране за приоритетни политики, но само за сметка на съкращение на разходи в други сфери чрез реформи.

- По-тясно насочване на социалните разходи чрез ограничаване на социалните програми с широк достъп. 

От ИПИ дават  пример с огромния брой хора с ТЕЛК-решения - близо 660 000 души, които получават подкрепа от държавата в минимални размери от 70-80 лв. на месец.

- Изпълнение на инвестиционни програми чрез привличане на частен капитал в големите инфраструктурни обекти като магистрали и водни проекти.

По отношение на приходната част на бюджета от ИПИ препоръчват да се премахнат данъчните преференции като по-ниски ставки ДДС и да се поддържа политиката на единни данъчни ставки. За повишаване на приходите може да се мисли за по-високо облагане на хазарта, актуализиране на данъчните оценки на имотите и повишение на тол-таксите за транзитно преминаващите през България камиони, тъй като в момента те са доста по-ниски спрямо съседните страни.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

бюджет 2025

Още по темата