Възможно е учителските заплати да се увеличат с по-висок процент от планираните 12.8%, но от 1 март 2025 г. За тази възможност намекна просветният министър Красимир Вълчев по време на блиц контрол в парламентарната образователна комисия.
Вълчев направи уговорката, че докато бюджетът не се публикува, нито един министър не може да бъде сигурен какво ще се приеме окончателно в него. "Но това, което имам като уверение, е че ще бъдат планирани тези 499 млн. лв. за увеличение на възнагражденията на учителите, които ги имаше и в проектобюджета на служебното правителство. Няма да бъдат намалени", каза той.
Намеренията са с въпросните 499 млн. лв. учителските заплати да достигнат 125% от средната заплата за страната - нещо, по което има относителен консенсус сред партиите. По оценки на експерти обаче с тази сума не се подсигурява въпросното увеличение на учителските заплати, с което те да достигнат 125% от средната. За целта скокът в заплатите следва да е 21.5%, а в действителност той ще е само 12.8%.
"2023-та имахме спор с министерството на финансите да бъде 8% увеличението в бюджета за годината, въпреки че средната заплата беше се увеличила с 14,5%. И ние от 2024-та в бюджета имаме едно изоставане с 8%", поясни министър Вълчев. По думите му, за да се поддържа съотношението от 125%, трябва с колкото расте средната заплата, с толкова да расте и учителската заплата. "Това, което е планирано - половин милиард лева - стигат за 12,8% увеличение, а в същото време имаме близо 15% ръст на средната заплата. За да нямаме много изоставане, това, което обсъждахме, но синдикатите го предложиха, ще имаме Отраслов съвет и тогава по-категорично ще мога да кажа имаме ли такова общо предложение - увеличението да е от 1 март с по-висок процент - 15%, тъй като и бюджетът ще се приеме по-късно. Така може да имаме увеличение, което ще е с ръста на средната заплата за страната, която расте изпреварващо", обясни възможността министър Вълчев.
Приобщаване
"Не бива да се отказваме от приобщаващия характер на системата. Трябва да има баланс, но и да не залитаме", коментира министър Вълчев по повод нужните промени, свързани с децата със специални образователни потребности. От думите му се разбра, че понякога родителите не признават, че децата им имат проблеми, като в такива случаи трябва да се разчита на преценката на специалистите. "Трябва да прецизираме стойностите във финансовите параметри - да се диференцира стандартът за подкрепа, която може да е силна, средна и слаба, в зависимост от часовете подкрепа, които се осигуряват - между 6 и 10 часа", посочи той.