Броят на учебните часове да се намали, като на първо време се премахнат избираемите и факултативни часове, или се даде възможност те да се избират само при желание на учениците. За това настояват в петиция до министъра на образованието група родители. Към момента подписалите я са над 120 души.
Според родителите силно завишеният брой учебни часове е изключително нездравословен за учениците. "При двусменен режим първа смяна започва в 07:30 - твърде ранен час за усвояване на нови знания и умения според редица проучвания и специалисти, а втора смяна приключва в 19:00-19:30, което означава, че много деца в София и други големи градове се прибират след 20:30 ч.", казват те. При едносменен режим и възможността за по-късно започване - в 8:00 например, 8-ми час пък свършва в 14:30, отлагайки времето за обяд с над 3 часа.
"Седем учебни часа по пет дни в седмицата (общо 35 учебни часа) е твърде дълъг период, изискващ съсредоточаване върху усвояването на нови знания и умения. Към тези задължителни часове трябва да се добави и времето за самоподготовка, което според индивидуалните възможности може да надхвърли 2 часа дневно (10 часа седмично). Така времето, прекарано в училище, заедно с времето за самоподготовка често надхвърля нормалната продължителност на работното време, установена с Кодекса на труда", се посочва в петицията. Авторите й посочват, че големият обем от информация, заложен в учебните програми, често не може да бъде преподаден и упражнен, което, съчетано с ранното ставане или късното оставане в училище, води до неминуеми пропуски и изоставане в образователния процес.
"Избираемите часове на практика не са избираеми, което обезсмисля тяхното съществуване, тъй като не дават възможност за индивидуално развитие чрез избор на любим предмет. Често се случва така, че в тези часове се изучава и упражнява вече усвоен материал", казват още те. И добавят, че липсват данни, доказващи, че постоянното добавяне на нови предмети и увеличаване броя на часовете водят до подобряване на образователните резултати. Затова и като първа стъпка в посока оптимизиране на броя на учебните часове те настояват избираемите и факултативните учебни часове (раздели Б и В, описани в Наредбата за учебния план) да се премахнат или да се избират само при желание на родителите/учениците.
Приоритети
В първите дни от встъпването си в длъжност новият просветен министър Красимир Вълчев се срещна с началниците на регионалните управления на образованието в цялата страна. Пред тях той представи приоритетите си, един от които ще бъде изготвянето на визия за промени в учебното съдържание, които също да облекчат учениците, като очакванията са тъкмо РУО-тата да организират обсъждания по темата във всички области на страната. Сред другите очертани задачи са елиминиране на формализма, намаляване на административната тежест, промяната от заучаване към функционалност на знанията на учениците, насърчаването на културата на иновации.
В сферата на висшето образование министър Вълчев даде заявка за разработване на обща визия в системата, в която да бъдат разписани основни акценти и приоритетни области. "Ще работим заедно и ще търсим базов консенсус по основните политики. Няма да има самоцелни реформи, а такива, които са подчинени на интересите на системата и обществото - да модернизираме учебната инфраструктура, да подкрепяме преподавателите, да подобрим качеството и репутацията на висшето образование", отбеляза министърът на среща с ректорите. По думите му той ще продължи да работи с тях за прилагането на най-ефективните решения и по отношение на приема - "за разкриването на професионални направления в стратегическите области, но и за недопускане на прекалена фрагментация в системата".