Медия без
политическа реклама

Учебни часове ще се провеждат и в библиотеките

За целта МОН ще отпусне първоначално 300 хил. лв.

Илияна Кирилова

Учениците ще могат да провеждат учебни часове не само в театри, музеи и галерии, но и в библиотеки. Това предвижда програма на просветното министерство, чиято цел е да формира у подрастващите отношение към четенето. Днес министрите на образованието и на културата Красимир Вълчев и Боил Банов подписаха споразумение за сътрудничество - трето поред, което трябва да разшири образователната среда на младежите. Първото бе за музеите, второто - за културните институции като цяло.

"Нямаме нужда от специално споразумение, но целта на това да го направим публично е да поставим акцент и да популяризиране новия модул на програмата. Днешните деца ще развият пълноценен микс от компетентности, само ако към тях включим и изкуството, до което могат да се докоснат чрез културните институции. Това може да се случи, и ако имат пълноценна комуникативна компетентност - тя е в основата на всички компетентности, а в нейната основа е четенето. Факт е, че днес имаме проблем с това да мотивираме децата да четат, да четат книги, да четат по-задълбочено", мотивира се просветният министър Красимир Вълчев. Той призна, че с едно посещение децата едва ли че прочетат много книги, но ако прекарат повече време в подобни институции, има по-голям шанс у тях да се формира отношение към четенето и да се научат да търсят информация.

По въпросната програма "Бибилиотеките като образователна среда" ще се финансират посещения на ученици в библиотеки, в които те ще могат да провеждат както задължителни, така и и избираеми часове. Ще се допуска финансиране още за създаване на кътове за четене, за закупуване на книги, обмен на опит между учители и библиотекари и т.н. Програмата все още не е готова и не е ясно колко училища ще се включат в нея, както и колко ученици ще имат шанса да учат уроци в библиотеката. Не са изработени и критериите за кандидатстване, но намерението на МОН е да има регионален принцип, т.е от програмата да се възползват училища от всички 28 области у нас. Първоначално ще се започне с 300 хил.лв., като при интерес от школата финансирането може да се разшири.

М.г. по програмата за културните институции като образователна среда бяха отпуснати 460 хил.лв. С тях на музей, галерия или театър са отишли едва 7 хиляди деца от 226 училища, което и министърът призна, че не е достатъчно. "Нищо не пречи и сега училищата да организират посещения в библиотеки на своите ученици, но това е начин да ги провокираме. Все пак правим крачка, която смятаме за логична и необходима", коментира Вълчев. Според него библиотечно-информационното осигуряване трябва да се развива чрез обединяване в мрежа и споделяне на всички библиотечни резурси.

 

ОБХВАТ

Само 1386 училища от общо 2277-те държавни и общински школа у нас разполагат със собствена библиотека. 891 от тях изобщо нямат такава. Някои училища имат само 30 книги, други - над 50 хиляди, съобщи министър Вълчев.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата