Медия без
политическа реклама

За 276 училища има само 311 кандидати за директори

14% от претендентите са отпаднали преди втория етап на конкурсите

За някои училища няма кандидати за директори.
Илиана Димитрова
За някои училища няма кандидати за директори.

За едно училище се борят средно по един-двама кандидат-директори. Такава е горе-долу картината с течащите в момента конкурси за директори на 276 училища в цялата страна, обявени от МОН в средата на януари.

От 415 кандидата, подали документи, до първия етап на конкурсите бяха допуснати 376. От тях 11 души не са се явили на теста, съдържащ 50 въпроса с три варианта за отговор. От останалите 365 души 311 са успели да получат минимум 30 точки, за да продължат и във втория етап на конкурса, който е представяне и защита на концепция. 14% от кандидатите пък не са постигнали този минимум и отпадат. Така, грубите сметки сочат, че за около 276 места се борят 311 кандидати. Усреднено това означава, че за всяко училище средно има само по един, или най-много двама кандидати. В действителност, за някои училища се борят по 4-5 кандидати, но за някои конкурсите са прекратени поради недопуснати кандидати. Последно, данните на МОН сочеха, че за 33 училища няма кандидати за директори. След първия етап на конкурса обаче броят им може да е и по-висок, тъй като в случай че няма кандидат за дадено училище или единственият кандидат е отпаднал поради неявяване или нисък резултат, конкурсна процедура се прекратява.

В Стара Загора например 16 училища са обявили конкурси за нови директори, като кандидатите са 15, разказаха пред "Сега" от РУО-Стара Загора. Школото, което е без кандидат, е в малко населено място с малко ученици и за него от години няма желаещи. При останалите картината е различна - трима кандидати са подали кандидатурите си в повече от едно училище, а в останалите учебни заведения има само по един претендент. Те на практика нямат никаква конкуренция, но според шефа на РУО-Стара Загора Милена Стоянова това съвсем не значи, че директорският пост за тези хора е гарантиран. Даден кандидат може да оглави училището, за което кандидатства, само ако покрие всички изисквания и на втория етап при представянето на концепцията си.

В София конкурси за директори са обявени в 26 училища. Допуснатите кандидати са 53, като двама не са се явили. Т.е. тук средно може да се каже, че за едно място се борят по двама човека. Някъде има по петима кандидати за едно училище, на други места - по един кандидат за директор на училище", коментира шефът на РУО-София Ваня Кастрева. В Пловдив училищата, търсещи нови директори, са 17, а кандидатите за директори - 29. Подобна е картината и в останалите области в страната. Като цяло данните показват, че наплив от желаещи да станат директори на училища няма, което по-скоро навеждат на извода, че липсва така нужната енергия за промяна в системата.

 

Втори етап

Вторият етап на директорските конкурси започва на 5 март по графици, изработени от съответното РУО. Кандидатите, допуснати до него, ще бъдат информирани за мястото на провеждане в съответната област, като те представят концепция за развитие на съответното училище. Заедно с нея ще трябва да решат и два конкретни казуса. За да се избегне субективният елемент, са разработени повече от 150 подобни казуси. Всички те се базират на реални ситуации, които са се случвали в българските училища и при които е било нужно не формално прилагане на нормативната уредба, а лидерски подход, посочват от МОН. Членовете на комисията ще имат право да задават въпроси, но само относими към съдържанието на концепцията на кандидата, казусите и спецификата на длъжността. За да има пълна прозрачност, участниците в конкурса ще са без мобилни телефони, а целият изпит ще бъде видео и аудио заснеман от министерството.

"За първи път изборът на директори на образователни институции е ориентиран не просто към намирането на администратори, а към търсене на лидери, които биха допринесли за промяната в българското образование", допълват още от МОН.

 

Съмнения около въпросите

50-те въпроса от теста в първия етап на конкурса са били насочени не толкова към оценяване на експертността и познаване на нормативната база, а към оценяване на личностните качества на кандидатите. Това са споделили кандидати за директори в Пловдив пред местния сайт marica.bg. Въпросите, търсещи познанията на кандидатите, като например - колко време се пазят видеозаписите от матурите, кои документи трябва задължително да са качени на сайта на училището и кой издава документа за първа степен на професионална квалификация за част от професия, са били много малко за сметка на преобладаващ брой въпроси от рода на: "Как бихте постъпили, ако млад учител има затруднения с буен клас?", или "Какво бихте направили, ако ваш учител е посърнал?". Според кандидатите подобни въпроси подхождат по-скоро на втората част от изпита. 

 

Стрес по средата на годината

Макар конкурсите за директори да бяха блокирани близо 2 г. и много училища у нас да са с временни директори, на места учители изразяват недоволство, че конкурсите са стартирали точно сега - по средата на годината, когато училищните екипи вече са започнали работа по определен стереотип, порядък, цели и перспективи. Според тях подобна смяна на директор по средата на годината действа много стресово за училищните екипи. "в някои педагогически екипи се подготвят годишнини от основаването на училището и други събития, директорът има седмични часове с ученици, приета е и е тръгнала програмата за втория срок, предстои подготовката за външни оценявания и матури. На този фон ми изглежда недообмислено смяната на директори да се извърши при започнал втори срок, а не в края му - през юни или юли например, за да стане без стрес предаването и приемането на ръководството", казва преподавател.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

директори, конкурси

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?