"Апартаментгейт", в който са замесени висши представители на властта, нанася "сериозни щети върху образа и доверието на ГЕРБ" във важен политически момент - изборната надпревара, сочи социологическото изследване на "Алфа Рисърч" от март. Изводът съвпада и с мнението на Бойко Борисов, че партията е понесла "тежък удар" след медийните разкрития, които вече трета седмица тресат държавата.
66.6% от анкетираните заявяват, че скандалът е "злоупотреба с влияние на хора във властта" и реакциите на гражданите са "твърде остри", сочи националното социологическо проучване, проведено между 22 и 26 март, в което са участвали 1011 души. Почти всеки втори от симпатизантите на ГЕРБ (47.3%) също споделя това мнение, отбелязват от "Алфа Рисърч". Само 10.3 на сто от запитаните смятат, че няма проблем в придобиването на апартаментите, а това е предизборна атака от страна на опозицията.
В по-общ политически план "чувствително ерозира образът на ГЕРБ по отношение на заявката за решителна борба срещу корупцията, с която дойде на власт през 2009 г." "Към момента едва 12.8% от българите са убедени, че ГЕРБ е партията, която води по-принципна битка в тази посока. За БСП така мислят 11.3% от анкетираните. 7.4 % са на мнение, че истинската битка се води от "други политически сили", сочи изследването.
Според преобладаващото мнозинство - 57.3%, никой не води решителна борба с корупцията в България. От "Алфа Рисърч" подчертават, че "доколко силна като интензитет и виталност е тази нагласа и дали тя ще окаже съществено влияние върху евровота, ще покаже ходът на кампанията за предстоящите на 26 май европейски избори".
"Апартаментгейт" повлиява и върху положителното отношение към правителството, което спада с 4 пункта – от 17 на 13%, а неодобрението нараства до 52%, като отлив на доверие е налице дори сред вътрешния кръг симпатизанти на управляващите партии. Негативен е ефектът и върху рейтинга на премиера Борисов (28% доверие срещу 43% недоверие).
Разликата в електоралната подкрепа между ГЕРБ и БСП се стопява и вече е половин процент. Ако евроизборите бяха сега, 33.9 на сто биха гласували за коалицията ГЕРБ-СДС срещу 33.4% за БСП.
Социолозите констатират още, че скандалите и липсата на реални дебати по европейските теми намаляват избирателната активност. Към края на март едва 35% от имащите право на глас българи твърдят, че със сигурност ще участват в евроизборите. Почти 2/3 се колебаят или са твърдо убедени, че няма да гласуват.