Цените на бензина в България тръгнаха рязко нагоре. Само няколко месеца след масовите есенни протести, обхванали страната заради поскъпването на горивата и след успокояването на цените през зимата, масовият бензин А 95 гони рекордни за тази година стойности. От средата на март досега увеличението е средно с 12 ст. за литър. От 2.08 лв. на 14 март сега масовият бензин е средно 2.20 лв. Пет големи вериги по традиция поддържат еднакви средни цени - 2.22 лв. за литър. Това показва справка в специализирания сайт Фуело, който следи цените на горивата у нас и по света.
В сравнение с началото на годината разликата е още по-драстична. Най-ниската стойност за бензина е била около 20 януари - 1.94 лв. за литър. Това прави разлика от 28 ст. за четири месеца. За същия период средната цена на суровия петрол се движи от около 61 до близо 71 долара за барел.
Парадоксално, но в последния месец дизелът поддържа сравнително равномерни цени - разликата от средата на март до средата на април е едва 3 ст. нагоре - от 2.28 до 2.31 ст. за литър. Но в сравнение с началото на годината и при дизела поскъпването е осезаемо - с 16 ст. за литър. И тук големите вериги имат буквално съгласувани цени - факт, който контролните органи предпочитат да не забелязват.
Макар поскъпването на горивата да се оправдава от производителите и вносителите с динамиката на цените на суровия петрол, у нас по традиция големите колебания идват около края на пролетта и началото на лятото. Така че може да се очаква, че заради засиленото потребление в идните седмици цените ще продължат да се покачват.
Класацията по области показва, че най-скъпо е горивото във Видин. Там средната цена за масовия бензин е 2.24 лв. за литър, а за дизела - 2.33 лв. В някои бензиностанции обаче А 95 достига и до 2.26 лв., а дизелът - 2.35 лв. Традиционно скъпи са горивата и в областите Кюстендил, Плевен, Враца.
В края на миналата година, когато страната се тресеше от протести точно заради високите цени на горивата, масовият бензин бе поскъпнал до 2.38 лв. за литър, а дизелът - до 2.41 лв. Тогава от бранша се оправдаха с високите цени на петрола на международните пазари. След голямото обществено недоволство обаче, само за седмица цената на бензина падна до 1.95 лв.