Медия без
политическа реклама

Борисов влезе в противоречие със САЩ за покупката на F-16

Премиерът представи плащането на 2.1 млрд. лв. накуп като лично държавническо решение

"Нашите приходни агенции работят прекрасно, бюджетът е пълен, плащаме и приключваме темата."
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
"Нашите приходни агенции работят прекрасно, бюджетът е пълен, плащаме и приключваме темата."

В опит да покаже, че взима самостоятелно важните за държавата решения, премиерът Бойко Борисов направи абсурдното твърдение, че по негово настояване България ще плати накуп 2.1 млрд. лв. за покупката на американски изтребители F-16. Всъщност правителството му отначало беше обявило, че ще се бори за разсрочено плащане. Наскоро обаче беше принудено изцяло да промени позицията си, тъй като американската страна настоя да получи парите наведнъж. Затова се наложи кабинетът спешно да поиска от парламента да актуализира държавния бюджет, така че да се набавят необходимите средства.

Борисов внезапно заговори по темата на годишната среща, която нашето външно министерство организира с българските посланици в чужбина. Повод му даде изявлението на президента Румен Радев, че има разминаване между първоначално заложените способности на изтребителите и това, което реално ще получат българските ВВС. През миналата седмица военният съветник на държавния глава Димитър Стоянов дори обяви, че „въоръжението, което се купува, е на ниво 1913 г. - само свободно падащи бомби“.

На посланическата среща Борисов реагира гневно: „Нищо подобно, защото това е началото на превъоръжаването на нашите ВВС. Като отговор само бих казал на тези знатни военни, че аз настоях да си платим веднага, защото ми омръзна три пъти, като идваме на управление, да плащам борчовете на тези, които са пазарили самолетите“.

Премиерът се впусна в дълги и цветисти обвинения към предшествениците си във властта, че не са подсигурили с въоръжение българската бойна авиация. „Само транспортни самолети и хеликоптери, без нито една пушка. За стотици милиони, над милиард, повече отколкото за F-16. Да ги питам: какво въоръжение имат Пантер-ите?! Защото аз ги платих. Може отгоре с прашка да стреляш само и да ги ползваме за спасителни операции. Прибавям и Спартан-ите, които така бяха купени, че няма нито резервни части, нито договори за поддръжка. Нула, нула, нула, навсякъде“, натърти премиерът. И обобщи: „Ние имаме авиация, която се води бойна, но всичко ново до този момент, което сме придобили, е годно само да натовари щаба и да избяга“.

От думите му се разбра, че не вижда проблем в четирикратното увеличение на дефицита, което ще последва от актуализацията на бюджета. „За да не стане някой ден някой да говори, че ние сме напазарили, нашите приходни агенции работят прекрасно, бюджетът е пълен, плащаме и приключваме темата. Честно и почтено. Не да оставяме някой следващ да плаща. Ние сме си събрали парите от борбата с контрабандата и корупцията, и си плащаме. Така, както платихме на руската компания реакторите за АЕЦ „Белене“, обясни Борисов пред дипломатите, които чинно го слушаха.

Задочни сблъсъци по темата имаше и по-късно същия ден. Румен Радев коментира, че не е против покупката на F-16, но подчерта, че предназначението на изтребителя е "да носи въоръжение и да го използва". И предупреди, че ако нещо от "огромния пакет от услуги", които вървят със самолетите, не бъде доставено, способностите им "деградират значително".

По същото време военният министър Красимир Каракачанов определи като "непочтени спекулации" твърденията, че са направени компромиси със способностите на самолетите. Изявлението той направи на заседание на парламентарната комисия по отбрана, която вчера одобри ратификацията на необходимите международни споразумения за придобиване на изтребителите. Ратификацията ще бъде обсъдена в пленарната зала на парламента в петък.

ПРИОРИТЕТИ

Пред посланиците външният министър Екатерина Захариева обяви, че добрите отношения, които българската държава има със страните в Азия, „трябва да се материализират в по-тесни икономически връзки“. И подчерта растящото значение на Африка: „Ние не сме били колонизатор, голяма част от елита на тези страни е завършил в България, имат министри, които говорят български. Така че предстои много повече работа и фокус на България в този континент“. По думите й отношенията между Европа и САЩ са сложни, но Вашингтон остава наш стратегически партньор.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата