Медия без
политическа реклама

Иран и САЩ започнаха преговори със съобщения по куриер

Иранският външен министър и пратеникът на Тръмп "разговарят" от различни помещения чрез омански посредник

12 Апр. 2025
"Първи рунд дипломация" е заглавието на иранския всекидневник "Етемад" за разговорите в Оман
ЕПА/БГНЕС
"Първи рунд дипломация" е заглавието на иранския всекидневник "Етемад" за разговорите в Оман

Иран и САЩ започнаха своите "непреки" преговори за ядрената програма на Техеран, съобщи говорителят на иранското МВнР Есмаил Бакаи в "Туитър". 

"Започнаха косвени разговори между външния министър на Иран д-р Абас Арагчи и и Стив Уиткоф, специален пратеник на президента на САЩ по въпросите на Близкия изток“, написа Бакаи.

Разговорите относно бързо напредващата ядрена програма на Техеран стартираха в оманската столица Мускат. Те бяха подготвени, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши с военни действия, ако не се стигне до разбирателство.

Всяка делегация има отделно помещение и обменя съобщения чрез външния министър на Оман. 

„Фокусът на разговорите ще бъде деескалация на регионалното напрежение, размяна на затворници и ограничени споразумения за облекчаване на санкциите (срещу Иран) в замяна на контрол върху ядрената програма на страната“, е заявил източник от преговорите пред "Ройтерс".

Султанатът Оман отдавна е посредник между западните сили и Иран, като вече посредничи при освобождаването на няколко чужди граждани и такива с двойно гражданство, задържани от Ислямската република.

Техеран подходи много предпазливо към преговорите, като изрази скептицизъм, че може да доведат до сделка. Подозренията са най-вече към Тръмп, който многократно е заплашвал да бомбардира Иран, ако не спре програмата си за обогатяване на уран, разглеждана от Запада като възможен път към изработване на ядрени оръжия.

Преди началото на преговорите - първите между Иран и администрацията на Тръмп (такива нямаше при първия му мандат през 2017-2021 г.) - Аракчи се срещна с външния министър на Оман Бадр ал Бусаиди, за да представи "ключовите точки и позиции на Техеран, които да бъдат предадени на американската страна", съобщиха иранските държавни медии.

Евентуални признаци за напредък в непреките преговори биха могли да помогнат за охлаждане на напрежението в региона. Но провал би засилил страховете от по-голяма нестабилност в тази част на света, откъдето се изнася голяма част от петрола. Техеран предупреди съседните страни, които имат американски бази, че ще се сблъскат с "тежки последствия", ако бъдат замесени в каквато и да е военна атака на САЩ срещу Иран.

„Има шанс за първоначално разбирателство за по-нататъшни преговори, ако другата страна (САЩ) влезе в преговорите с еднаква позиция“, каза Аракчи пред иранската телевизия.

Според него рано е да се коментира продължителността на преговорите. „Това е първата среща и на нея ще бъдат изяснени много фундаментални и начални въпроси, включително дали има достатъчно воля и от двете страни, след което ще вземем решение във времева линия“, добави той.

Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей, който има последната дума по всички ключови държавни въпроси, е дал на Аракчи "пълни пълномощия" за преговорите. Но Техеран вече изключи възможността да преговаря за своите отбранителни способности, като например програмата си за балистични ракети.

Иран отдавна отрича да опитва да произведе ядрено оръжие, но западните страни и Израел смятат, че тайно се опитва да разработи средства за създаване на атомна бомба. Според тях обогатяването на уран в страната е надхвърлило с много изискванията на гражданска енергийна програма.

При първия си мандат Тръмп отхвърли ядрения договор от 2015 г. между Иран и шест световни сили и наложи тежки санкции на Ислямската република. Оттогава ядрената програма на Иран скочи напред, включително чрез обогатяване на урана до 60% - ниво, достатъчно за бомба.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Иран, САЩ