Медия без
политическа реклама

Българските евродепутати губят битката срещу плана "Макрон"

Въпреки процедурните трикове за отлагане на пакета той ще бъде гласуван и най-вероятно приет до края на април

Миналата седмица родни превозвачи протестираха в София и Страсбург против пакета "Мобилност".
Илияна Кирилова
Миналата седмица родни превозвачи протестираха в София и Страсбург против пакета "Мобилност".

Въпреки показната и шумна борба на българските евродепутати в навечерието на евроизборите за забавяне гласуването на пакета "Мобилност 1" (плана "Макрон") той все пак ще влезе скоростно в пленарната зала. Европейският парламент го включи в дневния си ред за четвъртък. Законодателството предвижда нови европейски правила в товарния автотранспорт, срещу които остро възразяват българските транспортни фирми. Те са подкрепяни от колегите си от източноевропейски държави, сред които Румъния, Полша и прибалтийските страни. Прогнозите са, че утре планът ще мине на първо четене, а до края на април ще измине цялата парламентарна процедура.

Вчера парламентът отхвърли предложението на българския евродепутат от ГЕРБ Андрей Новаков да извади от програмата на двудневната си сесия в Брюксел гласуването на пакета. Новаков заяви пред депутатите, че се прави пети опит да се върне пакетът "Мобилност" в пленарната зала, което по думите му не се е случвало в историята на ЕП. Според него не е направена нито една стъпка за постигане на компромис. Той призова колегите си да гласуват за отлагане на пакета. Инициативата му бе отхвърлена по предложение на германския социалдемократ Исмаил Ертуг, който е един от докладчиците за пакета "Макрон". 219 гласа бяха "за" отлагане и 267 - "против". Наскоро Ертуг заяви, че се бори за правата на шофьорите от Източна Европа и не разбира смисъла на протестите им.

Това бе предпоследната битка на българските евродепутати срещу  "Мобилност". В опит да забавят гласуването и да отложат дебата за новия Европарламент, който ще бъде избран в края на май, те предприеха безпрецедентна акция заедно със свои колеги от други страни, като предложиха над 1300 поправки в текстовете. Но председателят на ЕП Антонио Таяни не приложи правилото да върне поправките за ново обсъждане в комисията, въпреки че са повече от 50, както вече се случи миналата седмица. Той заяви, че сходните поправки ще бъдат обединени и гласувани анблок днес. "Така няма да се гласува дълго", аргументира се той. 

От месеци евродепутатите ни в Брюксел се хвалят как се борят с всички сили да отложат гласуването. Миналата седмица "Мобилност 1" дори бе върнат за гласуване на 1600 поправки в комисията по транспорт на ЕП, което бе разгласено от българските депутати като малка победа. Във вторник тези поправки бяха обсъдени в транспортната комисия. Така се стигна до гласуването на първо четене в пленарната зала. След това те трябва да бъдат одобрени от транспортните министри на страните членки с обикновено мнозинство и да минат на второ четене. 

Възраженията на българските собственици на транспортни фирми са срещу задължителното връщане на камионите в страната на регистрация на фирмата след определен период, както и срещу ограничаването на каботажните превози. Според евродепутата Петър Курумбашев логиката на пакета е: "Нашето си е наше, а чуждото е общо". 

Курумбашев коментира пред БНТ, че разделението по държави е очевидно: "Тук става дума за нещо много просто - когато тези държави правят пари на нашите пазари, тогава трябва да има свободна търговия и свободно движение на хора, стоки и услуги. Но когато нашите фирми правят пари на техните пазари, да се загрижим и - както се казва - да плачем на чужд гроб". 

Въпреки че опитите на българските евродепутати не доведоха до резултата, за който се борят превозвачите, те остро критикуват законопроекта пред местните медии, с което се надяват да спечелят симпатии преди евроизборите. 

Последвайте ни и в google news бутон