Мигрантската криза в Гърция се задълбочава, след като властите започнаха да прехвърлят бежанци от презаселените центрове и това предизвика сериозно недоволство сред местното население, предадоха световните агенциите. Около 800 души от остров Лесбос бяха трансферирани, за да се намали напрежението в лагера "Мория", където вече има над 15 000 души при капацитет за 3000. Те са прехвърляни към вътрешността на страната и към острови, където няма много бежанци. Идеята е да бъдат трансферирани около 5000 мигранти в рамките на две седмици в центрове из територията на страната.
Много гърци обаче не одобряват подобна мярка и не стихват протестите срещу преместването на бежанците. Жителите на град Яница направиха жива верига, за да не допуснат автобус с мигранти. Напрежение има и в Серес, както и край лагера “Диавата“ до Солун. Властите на островите Кос и Лерос, където също е планирано да бъдат трансферирани бежанци, блокираха пристанищата и не позволяват на фериботите да свалят мигрантите. Кметът на Лерос Михалис Колиас се оплака, че на острова в момента има 3000 мигранти при капацитет на центъра от 800, но въпреки това централната власт в Атина изпраща още бежанци. "Възможно ли е 40% от 8000 население на Лерос да са мигранти?", попита той. На Кос пък трябваше да бъдат трансферирани 75 бежанци, но местните хора, начело с кмета, не позволиха на превозващия ги плавателен съд да ги свали на пристанището. Островът вече е приютил 4500 бежанци.
Преди дни парламентът одобри нови правила за прием на бежанци, които предвиждат бързо връщане в родните страни на мигранти, които нямат право на бежански статут. Полицията вече провежда акции по издирване на нелегални мигранти, които нямат право за пребиваване в Гърция. В рамките на няколко часа през уикенда в Солун задържаха 78 чужденци. Джип с 15 нелегални мигранти пък катастрофира до Кавала, като взе една жертва.
970712 МЕРКИ
Администрацията на американския президент Доналд Тръмп драстично намалява броя на бежанците, които ще могат да влязат в САЩ през настоящата фискална година, съобщиха местните медии. Те ще бъдат от сведени до 18 000 души. Според взетото решение 4000 души могат да бъдат приети от Ирак, а 1500 от Салвадор, Гватемала или Хондурас. Останалите 12 500 трябва да са хора, които се страхуват от преследвания заради религия, политическа дейност или пък попадат в обхвата на американската програма за прием на бежанци, въведена през 80-те години. В последната година от управлението на Барак Обама в САЩ бяха допуснати около 85 000 бежанци, а Тръмп започна драстично да ги намалява. Федерален съдия от Портланд, щата Орегон, пък временно блокира решението на администрацията на Тръмп да изисква от имигрантите доказателство, че имат здравна застраховка или че могат да платят за медицински грижи, преди да получат визи за САЩ.
970713 18 000 бежанци могат да приети в САЩ през настоящата фискална година.