Току-що завърнали се на работа, депутатите отново си подготвят ваканция, а като повод за нея са местните избори на 27 октомври. Предложение Народното събрание да не работи от 16 октомври до последния работен ден преди местния вот, тоест две седмици, е било внесено в деловодството на парламента от представители на управляващото мнозинство плюс ДПС и "Воля". Някои от вносителите обаче отрекоха да има окончателно решение за извънредна ваканция по вота, а на въпрос на "Сега" какво гласи предложението и кога ще се гледа в зала, председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова заяви, че "няма такова нещо" и че това е "фалшива новина".
Въпреки това неофициално депутати от БСП коментираха пред "Сега", че още миналата седмица управляващите са сондирали с тях как възприемат идеята да излязат в предизборна ваканция. Те твърдо са заявили, че не са съгласни и че не "влизат в подобни игри". Затова и никой от парламентарната група на БСП не е подписал предложението за решение.
"Част от темите, които обсъдихме днес сутринта на председателски съвет, беше и как да работим през октомври", каза пред "Сега" Нигяр Джафер, зам.-председател на парламента от ДПС. Тя не знаела какво пише в окончателния вариант на решението, което е заложено като точка от дневния ред на пленарното заседание в четвъртък.
Под предложението за извънредната почивка според "Медиапул" стоят подписите именно на Даниела Дариткова, Нигяр Джафер, Искрен Веселинов (ВМРО), Валентин Касабов (НФСБ) и Полина Цанкова ("Воля"). Ако вносителите не го ревизират или оттеглят, то ще мине безпроблемно в пленарна зала. Депутатите, чиято програма напоследък отново не е особено натоварена откъм законодателство, на практика ще пропуснат 6 пленарни заседания. Те ще продължат да работят в комисиите, но събирането на кворум ще им е трудно.
"На народните представители ще се признават транспортни разходи, извършени само по повод участие в заседания на парламентарните комисии", искат вносителите.
Излизането в предизборна ваканция на депутатите се случва преди всички избори, включително и при евровота през май. Това обаче не е изрично записано в парламентарния правилник. Оправданията за подобни извънредни почивки е, че обикновено по-голяма част от депутатите са заети около изборите и че преди вот, ако залата не е пуста, се превръща в арена на предизборни препирни.