Медия без
политическа реклама

Драстично падат таксите за трансгранични банкови преводи в ЕС

Одобрените от ЕП нови правила ще спестят около 12 млрд. евро на европейците, българите сега плащат най-много за тези операции

15 Февр. 2019
Евродепутатите одобриха регламент, налагащ таван на сумите, които банките в страните от ЕС имат право да събират от клиентите при преводи на суми по банков път.
ЕПА/БГНЕС
Евродепутатите одобриха регламент, налагащ таван на сумите, които банките в страните от ЕС имат право да събират от клиентите при преводи на суми по банков път.

Таксите за трансгранични банкови преводи в страните - членки на ЕС, които не са в еврозоната, ще паднат драстично от декември т.г. Това стана възможно, след като по време на пленарната сесия в Страсбург Европарламентът одобри регламент, налагащ таван на сумите, които банките в страните от ЕС имат право да събират от клиентите при преводи на суми по банков път. Новите правила, които слагат край на дискриминацията срещу ползвателите на платежни услуги в рамките на ЕС, но извън еврозоната, бяха приети с 532 гласа „за“, 22 гласа „срещу“ и 55 гласа „въздържал се“. Докладчик по темата беше българският евродепутат от групата на ЕНП Ева Майдел. В еврозоната изобщо няма такси за такива преводи. Според независими изчисления новите правила ще спестят около 12 млрд. евро на европейците.

От декември т.г. таксите за трансгранични банкови преводи ще са между 3 и 5 евро. Сега те са почти 10 пъти по-високи. В България таксите са най-високите в ЕС - през м.г. средното ниво на таксата за превод на 100 евро е 19.98 евро, през 2012 г. е била 18.68 евро. „Успяхме да премахнем един двоен стандарт в ЕС. Всеки българин, който превежда пари от или в друга държава на ЕС, ще спестява между 30 и 50 лева на превод. Ако за превод от 10 евро досега сме плащали средно между 30 и 50 лева такси, то сега цената за него ще бъде около 3-5 лева. Освен това осигурихме банките да дават по-ясна информация при плащане или теглене на пари с карта в чужбина. Това е втората малка революция в ЕС след тази с намаляването на роуминга", заяви Майдел. Тя уточни, че  няма да има нужда от промяна в българското законодателство за приложение на регламента.  

Новите мерки, одобрени от ЕП, също ще предпазват потребителите от плащане на произволни разходи за превалутиране. При всяка трансакция те трябва да бъдат информирани за сумата, която трябва да заплатят в местната валута и във валутата, в която е сметката им. За да се направят разходите за превалутиране по-прозрачни, ще има единна база за пресмятане на таксите на местата за продажба или на банкоматите. Банките ще трябва също да обявяват очакваните пълни разходи при банкови трансфери преди извършването на операцията.

 ЗАЩИТА

ЕП одобри създаването на първия инструмент на равнище ЕС за контрол на преките чуждестранни инвестиции от съображения за сигурност с цел защитата на стратегически сектори. Макар ЕС да остава отворен за инвестиции, преките чуждестранни инвестиции ще трябва да подлежат на проверка, за да се установи дали представляват заплаха за стратегическите интереси на ЕС. Новите разпоредби бяха подкрепени с 500 гласа "за", 49 гласа "срещу" и 56 гласа "въздържал се". Регламентът ще влезе в сила 18 месеца след публикуването му в Официалния вестник на ЕС. ЕП, Съветът на ЕС и ЕК постигнаха политическо споразумение за осъвременяване на правилата за авторското право. 

 

Последвайте ни и в google news бутон