Медия без
политическа реклама

Двама министри са заплашени с до 12 г. затвор заради водната криза в Перник

14 Дек. 2019
Министрите Нено Димов и Петя Аврамова отказаха да носят отговорност за водната криза в Перник
Илияна Кирилова
Министрите Нено Димов и Петя Аврамова отказаха да носят отговорност за водната криза в Перник

Тежкият режим на водата, който изкара жителите на Перник на протести, е следствие на безхаберието на двама министри - на околната среда и водите и на регионалното развитие. Това установи Районната прокуратура в Перник и препрати преписката на Специализираната прокуратурата, която е компетентна да разследва престъпленията по служба на хората на висши ръководни длъжности. Постановлението, с което "Сега" разполага, е от 10 декември. В него министрите, виновни за кризата, не са посочени поименно.

Специализираната прокуратура съобщи, че са налице достатъчно данни за образуване на досъдебно производство за безстопанственост. Ако бъдат признати за виновни, министрите могат да получат от 3 до 12 г. затвор за безстопанственост. 

Вместо да започнат да решават водните проблеми на Перник, вчера министрите си прехвърляха вината за кризата.
Регионалният министър Пета Аврамова заяви на изслушване в парламента, че няма да носи чужди грехове, тъй като МРРБ не отговаря за управлението на водите - няма информация за нивата на водоизточниците, не следи и месечните графици на водоползване и осигуряването на минимален допустим отток, за което е отговорно министерството на околната среда и водите. Позицията на екоминистъра Нено Димов пък е, че нарушения има, но никой не го е уведомил за тях.

Депутатите решиха регионалният министър да подготви и предложи за обществено обсъждане проект за Закон за ВиК до 15-и май 2020 г. Новият закон трябва да гарантира дългосрочно решение на проблемите в сектора, в това число социална поносимост на цените на ВиК услугите и въвеждане на водни помощи, качество на услугите и осигуряване на допълнителни финансови инструменти за увеличаване на инвестициите в сектора, пише в решението. Народните представители ангажираха министъра два пъти годишно - през юни и декември, да информира за напредъка в изпълнението на плана за действие към Стратегията за развитие на ВиК сектора в периода 2014-2023 година. Не бе прието искането на ДПС за оптимизация на състава на ВиК дружествата, в които работят над 14 хил. души, както и идеята всяка година парламентът да се запознава с финансовото им състояние.

Междувременно стана ясно, че 6 по-големи града и 116 села с общо 133 000 жители имат в момента проблеми с водоснабдяването според отчетите на ВиК дружествата. Сред градовете са Перник, Омуртаг, Симеоновград и Твърдица. Заради сухото лято нивото на три язовира е под границата от 50% - "Асеновец", "Дяково", "Ястребино". Нуждите от инвестиции в цялата страна се оценяват на 11 млрд. лв. На този фон за 5 г. през бюджета на МРРБ са осигурени скромните 111 млн. лв., други 92 млн. лв. са дошли от заеми, а 330 млн. са инвестирали самите ВиК дружества.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата