Над 270 хиляди автомобила в България остават без задължителната застраховка "Гражданска отговорност" заради фалит на чуждестранна застрахователна компания. Това е кипърската "Олимпик", която у нас действа чрез свой клон и държи близо 10% от пазара на "Гражданска отговорност", основно заради ниските си цени. Почти 2000 души чакат "Олимпик" да им изплати щети, причинени от катастрофи, като има и суми от по 20 хиляди лева. Всяко искане за плащане обаче е спряно от назначения в Кипър ликвидатор.
Информацията идва дни след като стана ясно, че заради загубите по задължителната полица застрахователните компании вдигнаха през миналата седмица цената й с нови 40-50 лева. Така общото поскъпване за среден тип автомобил от началото на годината до сега достига и надхвърля 100 лева.
У нас "Олимпик" основно сключва "Гражданска отговорност". Тя държи ниски цени и така си е осигурила солиден дял от пазара, като се нарежда непосредствено след "Лев инс", "Бул инс" и "Евроинс".
Неприятната новина стана известна вчера, но още на 10 август Министерството на финансите на Кипър е назначило ликвидатор на ЗК "Олимпик". На сайта на компанията е публикувана информация, че от 17 август автоматично ще бъдат прекратени всички договори. Клиентите се призовават да подновят полиците си при друг застраховател.
Едва вчера от българската Комисия за финансов надзор (КФН) призоваха всеки засегнат български автомобилист незабавно да сключи нова "Гражданска отговорност" с друг застраховател от 18 август. В противен случай, ако водачът причини пътнотранспортно произшествие, ще трябва лично да плаща обезщетението. Освен това, ако застраховката не бъде подновена, регистрацията на колата може да бъде автоматично прекратена от МВР. Водачът рискува и отнемане на шофьорската книжка до сключване на нова полица.
Брокери, които продават "Гражданската отговорност" на "Олимпик" у нас, са започнали да се обаждат на клиентите, за да ги предупредят за ситуацията. "Обадиха ми се и ми казаха, че полицата ми по "Гражданска отговорност", която изтича през ноември, вече не важи, защото застрахователят е с отнет лиценз. Поискаха да отида до края на седмицата, за да си взема остатъка от сумата до приключването на договора, и ако искам, след доплащане мога да сключа нова полица с друг застраховател", обясни читател на в."Сега". На въпрос кой ще му покрие загубата за неизползвания остатък на договора, не получил отговор.
От водещи застрахователни брокери обаче обясниха пред в. "Сега", че връщането на пари е невъзможно. Брокерите могат единствено да съберат заявленията на клиентите си, които имат неизтекли полици, и да ги предадат на ликвидатора в Кипър.
КФН доста мъгляво обяснява какво се случва с неизползваната част от застраховката и предявените щети. "Заплатените премии за неизтеклата част на застрахователните договори, които ще бъдат прекратени, подлежат на връщане в рамките на последващото производство по несъстоятелност в съответствие със законодателството на Република Кипър. Клиентите на ЗК "Олимпик" ще бъдат уведомени за откритото производство и ще им бъде указан редът и сроковете, в които могат да поискат парите си от застрахователя. По същия начин ще бъдат уведомени и лицата, които са завели щети при застрахователя", се посочва в съобщението на комисията.
Регулаторът изобщо не посочва какво се случва с другите застраховки, сключени от "Олимпик". Макар и с малък дял, има полици по "Каско", имуществени и здравни застраховки. Клонът на кипърския застраховател продаваше у нас на практика всички видове застраховки. Случаят е сложен дори за експерти в бранша, защото препраща към кипърското законодателство, с което никой у нас, включително КФН, не е запознат.
Лицензът на "Олимпик" бе спрян от кипърското финансово министерство още на 10 май тази година поради неплатежоспособност. Докато обжалва решението на министерството обаче, дружеството трябваше да изпълнява ангажиментите си по действащи полици, като за целта бе назначен специален администратор. Тогава КФН също предприе ограничителна мярка, като наложи забрана на "Олимпик" да сключва нови застраховки "Гражданска отговорност" в България.
Комисията за финансов надзор има ограничени правомощия за надзор върху клоновете на застрахователи от други държави, членки на ЕС, обясниха вчера от регулатора. Откриването на такива клонове става без кандидатстване за лиценз у нас, а надзорът се извършва от страната, където се намира седалището на компанията. КФН можела да се намесва само когато застрахователят не спазва задълженията си спрямо българските си клиенти.
Българският Гаранционен фонд пък обясни, че не носи отговорност за изплащане на обезщетения на "Олимпик". Клиентите на компанията с неизплатени суми по щети трябва да се обърнат към Застрахователния фонд на Кипър, обясниха оттам.