Влизането на България в еврозоната и въвеждането на еврото може да не станат до 1 януари 2022 г. Така финансовият министър Владислав Горанов поясни позицията си от понеделник, че оптимистичният вариант за влизането ни в клуба на богатите европейски страни е началото на 2022 г. Това стана по време на 13-ата годишна среща на бизнеса с правителството, организирана от "Капитал", на която се обсъждаха пътят към еврозоната, ефектите върху икономиката и какво трябва да направи бизнесът, за да е готов за тази стъпка.
В срещата участваха премиерът Бойко Борисов, зам.-председателят на ЕК Валдис Домбровскис, финансовият министър Владислав Горанов, управителят на БНБ Димитър Радев. За пореден път те убеждаваха обществеността, че приемането на еврото няма да доведе до сериозно вдигане на цените, а ефектът ще бъде около 0.2-0.3% повече инфлация. Ден по-рано финансовият министър прогнозира, че приемането на еврото ще вдигне доходите, а оттам ще последва и нарастване на цените.
Пространно изявление по много от вътрешните и външните проблеми направи премиерът Борисов. Дисциплинирането на банковия сектор е един от най-важните ефекти от влизането на България в еврозоната. Членството в единния банков съюз ще дисциплинира българските банки и ще предотврати кризи като тази с КТБ, каза той, след което премина на теми като инвестиции, нови изтребители, нови магистрали (какво каза Борисов - виж в карето).
Еврото не е "сребърен куршум", то няма да реши всички структурни проблеми на българската икономика, но опитът на всички държави показва, че е добра основа за по-ускорено икономическо развитие - най-малкото заради повишаване на доверието и ставането на част от клуба на богатите държави, обясни Владислав Горанов. "Нито една от мерките, които се налага да предприемем, не е против българското общество. Всяка една от тях ще доведе до по-голяма сигурност на финансовата система, по-добро качество на държавното управление и със сигурност до по-добра перспектива пред икономиката", допълни той. Според министъра приемането на еврото е национална цел, която трябва да получи подкрепата на всички. "Няма нито една смислена причина за държава с фиксиран валутен курс да не бърза да се включи в една от най-мощните икономически инфраструктури, наречена евро", каза той.
И финансовият министър, и управителят на БНБ Димитър Радев успокоиха, че не бива да има опасения от инфлация и от промяна на фиксирания курс на лева. "За нас въпросът за курса на лева към еврото е религиозен въпрос", каза шефът на централната ни банка. За да влезем в чакалнята на еврозоната още тази година обаче, са нужни серия от законодателни промени, както и положителни резултати от започналите стрес тестове на 6 от най-големите ни банки.
Сътрудничеството с България по плана за влизането й в еврозоната върви много гладко и се движи по план, обяви зам.-председателят на ЕК Валдис Домбровскис, който отговаря за еврото и социалния диалог и за финансовата стабилност, финансовите услуги и капиталовите пазари. Домбровскис посочи, че днес еврото е много по-стабилна валута в сравнение с преди 20 години, когато е възприета първоначално в 11 страни.
"Колкото и европейците да са критични към Евросъюза, няма по-стабилно място за живеене, няма по-висша степен на демокрация", каза Бойко Борисов. От думите му се разбра, че при негови разговори с Ангела Меркел и Еманюел Макрон те са искали да гарантират пред данъкоплатците си, че сценарият с Гърция няма да се повтори. „Те казват - не искате Европа на две скорости, никой не я иска, но ние искаме да гарантираме на нашите данъкоплатци, че няма да се налага да взимаме от джобовете на германци, французи и да плащаме за някой друг. За да не се случи това - влизайте в Банковия съюз, за да поставим големите банки под контрол, за да не могат да правят глупости. И затова ние и като партия, и като правителство подкрепяме този път, защото той е дисциплина, сигурност, прозрачност - и срещу пране на пари, и срещу лоши кредити, и всичко останало“, обясни Борисов.
БОРИСОВ ЕДНО КЪМ ЕДНО
За магистрала "Хемус"
"Това е реката, по която ще потекат инвестициите в България", каза Борисов. И даде пример с "Марица", "Струма" и "Тракия", където "заводите никнат като гъби". По думите му в Габрово бил докаран пети немски завод заради магистралата. Затова в края на март щяло да започне строителството на поне 3 лота по "Хемус", за което правителството осигури 1.34 млрд. лв. на държавното дружество "Автомагистрали", без да се прави обществена поръчка.
За заводите
"За първи път износът на България към Германия е по-голям от вноса. Преди няколко дни бях в Димитровград - в единия завод работят 3 хиляди души. Произвеждат абсолютно цялото окабеляване на "Мерцедес" - 100% износ. Огромен завод, стотици работници и накрая всичко в един куфар се товари и заминава за Кьолн или Финландия. Близо 70% от работниците бяха роми - от това, което видях. Работят с най-съвременна техника и се справят прекрасно. 1040 лв. е минималната заплата плюс ваучери и всичко останало. Търсят още 400 работници - не им стигат. И викам на японеца от "Язаки": "Дигай още". А от другата страна на магистралата е новият завод за фарове. От 106 км е най-далечното разстояние, откъдето всяка сутрин карат работници."
За банките
"Бих задал контравъпрос - кои се плашат от въвеждането на еврото и защо? Защото в Банковия съюз и в еврозоната нито централните банки, нито банките в съответната държава могат да си позволяват, да използвам мека дума, волност. Защо ни е страх тогава да дисциплинираме този сектор?
Целта е, ако някой собственик на банка или група акционери доведат до фалита на банка, не данъкоплатецът да плати, а те да понесат своята отговорност - те да платят.
Разбира се, че е важно по-ниски лихви по кредитите, стабилна банкова система, но най-важното е дисциплинирането на банковия сектор. Да не може да се случи това, което стана по времето на министър Гечев, това, което стана в мандата на БСП с КТБ. Това няма как да стане, ако България е в този клуб на еврозоната. Този път е за сигурност и прозрачност, срещу пране на пари и лоши кредити. Що сме против?
Убеден съм, че тези, на които им е хубаво да си ползват банките да си финансират частния бизнес безконтролно, ще вложат пари срещу нас. Може и банкери да излязат на протест."
За новия изтребител
"Да обвиниш българското правителство, че прави далавера с Тръмп и със САЩ, това възможно ли е? Дават си България, нали, крадецът вика дръжте крадеца. Това е много често срещано явление. Десетилетия лъжат хората, че ще купуват самолети, а през това време се напълнихме с транспортна техника - техника за бягане, да може Генералният щаб да се изнесе, ако има война. Една пушчица няма вътре, едно патронче не могат да изстрелят."
За контрабандата и сивата икономика
"В колко сектори това се направи. Изсветли се бизнесът - алкохолът, цигарите. Сега и в горивата правим едни неща. Аз ви гарантирам, че резултатите ще бъдат същите като при цигарите - драстични. И ще ги гледаме тогава - големи, малки, средни. С такова видеонаблюдение на всеки кран, на всяко пристанище, на всяка гемия. Дете с пояс да влезе във водата, го виждаме. Дали е в Дунава, дали е в Черно море. Месец, месец и половина и ще видите резултатите и там."
За популизма, ЕС и парите от Европа
"Помня, когато моят приятел Алексис Ципрас с фланелка на Че Гевара създаде СИРИЗА. И всички питат как ще се развият нещата. В момента той направи от Гърция една дисциплинирана държава. С един глас успя да спечели и промениха името на Северна Македония - един конфликт, тлеещ с десетилетия." "Който дава парите, поръчва музиката. Огромни пари се изливат в еврофондовете, те искат да знаят как се харчат - прозрачно, публично. Когато подготвяхме бюджета на ЕС по време на нашето председателство - тогава всеки искаше да има повече пари за него от европейските фондове. На думи са много силни, много са силни в приказките, дори и непремерени, много от нашите колеги, но когато стане въпрос за парите - всички обичат парите на Германия, Франция, Холандия и ако може, да са повече."
За ГЕРБ
"Ние сме институционални, спазваме конституцията. Пише, че сме парламентарна държава. Ако някой иска режим, да го направи. Ние искаме демокрация."