Ерозията на управляващата партия ГЕРБ в общинските съвети на големите градове е видима, но трудно може да се говори за рязък отлив на гласоподаватели. Голяма част от местните парламенти в областните центрове ще са силно раздробени и през този мандат, като по места ГЕРБ губи 20-30% от местата за съветници. Обратно на тенденцията за разрояване в София ще има окрупняване на структурата на местния парламент заради ефекта от многото гласове на независимия съветник Борис Бонев. Това показва анализът на данните от резултатите за избор на общински съветници. ЦИК пусна подробните данни за действителните гласове на партиите, по които може да се направят изчисления за разпределението на мандатите. Официална статистика за разпределението на местата в общинските съветници още няма.
Законовата забрана граждански сдружения да имат самостоятелни листи за общински съвет и силният резултат на Борис Бонев доведе до очакван ефект - преразпределение на мандати към партиите, които успяват да минат квотата за вкарване на съветници. Сметките показват, че ако Бонев имаше право на листа, с гласовете, дадени за него при този вот - 41 782 гласа, би получил общо 8 места в съвета. Вместо това той сега остава сам, а 7-те мандата се преразпределят към останалите играчи. Така ГЕРБ получава 27 мандата, а при разрешени граждански листи щеше да има само 24, а БСП ще имат 15 съветници (при право на граждански листи щяха да останат с 13). От ограничението печели и "Демократична България", която вкарва 12 съветници вместо 11, както и "Атака", която ще има две места вместо едно. Крайният резултат в София е окрупняване на общинския съвет, в който ще бъдат представени 5 партии и Борис Бонев. В предходния общински съвет формациите в СОС бяха 9. Сравнението между двата мандата показва, че в новия СОС групата на ГЕРБ ще е с трима съветници по-малка от досегашната. Без отнетите от Бонев гласове спадът щеше да е шест мандата, или около 20% от гласовете за тази листа.
Във Варна ГЕРБ губи 4 мандата спрямо досегашния общински съвет и ще разполага с група от 18 души. Местният парламент и през новия мандат ще е силно раздробен - 11 партии, колкото бе броят им и досега. В Бургас партиите в съвета нарастват с една и вече ще са 10, като ГЕРБ ще има 24 съветници вместо 29. Сериозно разрояване има в Пловдив - партиите в местния парламент стават 10 вместо 7, но тук ГЕРБ отстъпва само един мандат.
Данните показват, че Благоевград отново се нарежда сред рекордьорите с най-шарен местен парламент. В общинския съвет на югозападния град ще бъдат представени 14 формации - досега бяха 13, като групата на ГЕРБ вече ще се състои от 6 вместо от 9 съветници. Постигането на мнозинство в този 41-местен парламент ще изисква голяма гимнастика, тъй като и в намаления си състав ГЕРБ остава най-голямата формация.
Сериозен спад на управляващите има в Русе, където за балотаж води кандидат-кмет на БСП. Тук ГЕРБ губи 6 места в общинския съвет и ще разполага с 15 съветници. Групата на БСП нараства над два пъти и ще се състои от 14 съветници вместо 6 в досегашния местен парламент.
МИНУС
Много любопитна е и картината в Ямбол, където най-голямата група ще има партия "Пряка Демокрация" на водещия по резултат за балотажа бизнесмен Валентин Ревански. Той ще разполага с 13 съветници, а БСП и ГЕРБ са следващите по големи групи с изравнени сили - по 9 места в съвета. В предходния мандат ГЕРБ разполагаше в Ямбол с 18 съветници.
ПЛЮС
В Сливен групата на ГЕРБ нараства с петима съветници и ще се състои от 17 души. Тук извън съвета остават десните, които през Реформаторския блок са имали четири места в предходния парламент.